Papalık seçimine, pedofili skandalı karıştı

Papalık seçimine, pedofili skandalı karıştı
Papalık seçimine, pedofili skandalı karıştı
İstifa eden Papa 16. Benediktus'un yerine geçecek yeni Papa için Mart'ta yapılacak seçimlerde aday olan Kardinal Mahony'nin, kilisede pedofili vakalarını örtbas ettiği iddiası ortalığı karıştırdı.

ROMA - 1980’li yıllarda bazı rahiplerin çok sayıda çocuğa cinsel istismarda (pedofili) bulunmasının üzerini örterek, bu suça bulaşan rahipleri yetkili makamlara bildirmediği iddia edilen Kardinal Roger Mahony’nin, Papalık seçimlerine katılacak olması ABD ’li Katolikleri ayağa kaldırdı.

İtalyan basınının yer verdiği haberlere göre, 50 bine yakın üyesi bulunan Catholics United hareketi kardinale sert tepki göstererek, "En iyisi sen Los Angeles’ta, evinde kal" mesajı verdi. Washington Post ise, "Hücrede olmadığı için çok şanslı" diye yazarken, Kardinal Mahony Roma’ya hareketinden önce cemaatin kendisi için dua etmesini istedi.

"129 PEDOFİLİ VAKASINI ÖRTBAS ETTİ"
Tepkiler üzerine, Los Angeles’taki Kardinal Mahony’nin yeni Papa’nın seçimine katılıp- katılmayacağı merak konusu olurken, Famigli Cristiana, şimdiye kadar bu kardinalin 129 pedofili olayını örtbas ettiğini iddia ediyor. ABD, kilisede pedofilinin en çok yaşandığı ülkelerin başında geliyor.

İtalya’da yayın yapan Famiglia Cristiana (Hıristiyan Ailesi) dergisi ise, internet sitesinde bir forum açarak, "Kardinal Mahony Conclave’ye katılsın mı katılmasın mı?" diye okurlarına sordu.

DHA - Esma ÇAKIR