'Papandreu İsviçre'ye para kaçırdı'

'Papandreu İsviçre'ye para kaçırdı'
'Papandreu İsviçre'ye para kaçırdı'
İsviçre'deki HSBC bankasının şubelerinde 2000'den fazla Yunan vatandaşının hesabı olduğu iddiasının, ekonomik krizin pençesindeki Atina'yı karıştırmasından yaklaşık bir ay sonra, ülkenin eski başbakanı Yorgo Papandreu'nun adı da skandala karıştı.

Yunan basını, mali krizin zirve yaptığı dönemde iktidarda olan Papandreu’nun annesi Margaret’in İsviçre’de 550 milyon euro’luk hesabı olduğunu iddia etti.

Eşi Andreas Papandreu’nun da başbakanlık yapmasına atıfta bulunan 89 yaşındaki Margaret Papandreu ise iddiaları reddetti: “Bu yalanların ve saldırıların amacı ne? Belki de bunların sebebi, ailemin Yunanistan’daki çıkar gruplarına asla hizmet etmemiş olması. To Vima ve Proto Thema gazetelerinin yetkilileri, bu haberleri yayınlanmadan önce bana sormaları gerektiğini bilecek insanlar. Ancak korkak ve ahlaksız bir şekilde davranıp bunu yapmadılar.”

2011’de görevi bırakan ancak hala vekilliği sürdüren Papandreu da iddiaları, ‘gerçeklere dayanmayan söylentiler’ olarak nitelerken, iktidardayken yolsuzluğa karşı açtığı savaş nedeniyle bu haberlerin yapıldığını iddia etti. Papandreu, “Çok açık ki, bu yayınlar, hem bana hem de siyasi ve şahsi çıkarlara karşı uyguladığım politikalara karşı yapılıyor” dedi.

To Vima ve Proto Thema gazetelerindeki haberlere göre, Margaret Papandreu’nun adına Mali Suçlar Kovuşturma Birimi’nin (SDOE) soruşturması sırasında rastlandı. Kasım ayı başında da HSBC’de hesabı olan Yunan zenginlerin adını açıklayan gazeteci Kostas Vaxevanis, kişisel bilgilerin gizliliğini ihlal ettiği gerekçesiyle mahkemeye çıkarılırken, beraatine hükmedilmişti. IMF Başkanı Christine Lagarde’ın Fransa Ekonomi Bakanı iken Yunan makamlarına iletmesi sebebiyle liste ‘Lagarde listesi’ diye anılıyor. Yunan yetkililerin listeyi sümenaltı ettiği iddia edilirken, siyasetçi, iş adamı ve gazetecilerin de aralarında olduğu kişilerin vergi kaçakçılığı yaptığından şüphe ediliyor. {RADİKAL/DIŞ HABERLER}