Papa'nın istifa nedeni: Vatikan'daki eşcinsellere şantaj

Papa'nın istifa nedeni: Vatikan'daki eşcinsellere şantaj
Papa'nın istifa nedeni: Vatikan'daki eşcinsellere şantaj

28 Şubat ta istifa etmeye hazırlanan 16. Benedik-tus un neden görevi bıraktığı tartışması sürüyor.

Katolik âleminin ruhani lideri Papa 16. Benediktus, 28 Şubat'ta görevi bırakmaya hazırlanırken, ayrılma kararına ilişkin teorilerine bir yenisi eklendi.

İtalyan La Repubblica gazetesi, ‘Papa’nın istifası, Vatikan’daki eşcinsel yetkililer olduğunun ve şantaja kurban gittiklerinin ortaya çıkmasıyla bağlantılı’ iddiasında bulundu. Haberde Vatikan’a ait gizli belgelerin ifşasına dair Vatileaks skandalına da atıfla şu iddialar öne sürüldü: “Papa 17 Aralık’ta görevden ayrılma kararı aldı. Aynı gün Papa’ya, Vatileaks skandalını soruşturan üç kardinal tarafından hazırlanan bir dosya sunuldu. 300’er sayfalık iki cilt halindeki kırmızı kartonla kaplı dosya, 16. Benediktus’un halefine sunulmak üzere şu anda Papalığa ait bir binada saklanıyor.”

10 Emri ihlal ettiler

İddiaya göre, kardinallerin raporunda ‘Vatikan’da belli hizipler olduğu ve bunlardan birinin üyelerinin, cinsel yönelimlerine uygun olarak bir araya geldikleri’ bilgisi vardı. Haberde, rapordan alıntılandığı düşünülen şu ifadeler yer aldı: “Vatikan’daki bazı üst düzey din adamları, ruhban sınıftan olmayan kişilerden baskı görüyordu. Vatikan yetkililerinin, bu kişilerle dünyevi nitelikli bağlantıları olduğuna inanıyoruz.” Gazete , bu ifadelerin ‘şantaj yapıldığına’ açık referans olduğu yorumunda bulunurken, kardinallere yakın bir ismin şu cümlesine yer verildi: “Tüm mevzu, bu din adamlarının 6. ve 7. emri ihlalinden kaynaklanıyor.” Haberde, 10 Emir’den 7.sinin ‘Çalmayacaksın’ ve 6.’sının ‘Zina yapmayacaksın’ olduğu anımsatılıp 6. emrin ‘eşcinsel ilişkinin yasaklanmasıyla’ bağlantılı olduğu belirtildi. Vatikan sözcüsü Federico Lombardi iddiayı ‘ne inkâr ne kabul edemeyeceğini’ söylemekle yetinirken, “Raporun farklı yorumları, Papa ve Katolik Kilisesi’nin isteğinin aksine gerilim ortamı yaratıyor” dedi.

Alman Katolik Kilisesi bir tabuyu şartlı yıktı

Alman Piskoposlar Konferansı’nın Trier’deki toplantısında, Katolik hastanelerinde doktorların tecavüz mağdurlarına ertesi gün hapı vermesine yeşil ışık yakıldı. Köln’de Katolik Kilisesi’ne bağlı iki hastane geçen ay, tecavüze uğrayan 25 yaşındaki kadını, ‘ertesi gün hapı içeren reçete yazamayacakları’ savıyla reddetmişti. Protestan Kilisesi’ne bağlı bir hastanede tedavi gören kadının reddi tartışma yaratmıştı. Piskoposlar Konferansı Başkanı Robert Zollitsch, ‘tecavüz kurbanlarının insani, tıbbi ve psikolojik tedavi almalarını onayladıklarını ama embriyo ölümüne yol açan ilaç kullanımının hala yasak olduğunu’ vurguladı.