Papa'ya ihanetin bedeli 18 ay

Papa'ya ihanetin bedeli 18 ay
Papa'ya ihanetin bedeli 18 ay
Özel hizmetinde bulunduğu sırada Katoliklerin ruhani lideri Papa 16. Benediktus'a ait özel yazışmaları basına sızdıran ve 'köstebek' olarak adlandırılan Paolo Gabriele, 18 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Esma ÇAKIR

Gabriele son savunmasında, "Her şeyi kilise aşkı için yaptım" dedi.

Kamuoyunda ’Vatileaks’ olarak bilinen Vatikan’daki belge sızıntı davası, dördüncü duruşmada sonuçlandı. Kovuşturma aşamasında suçunu itiraf ederek, Papa’dan özür dileyen Paolo Gabriele son savunmasında, kendisini bir hırsız gibi görmediğini, her şeyi kilise aşkı için yaptığını söyledi. Esas hakkındaki görüşünü açıklayan Savcı Nichola Picardi, ’Ağırlaştırılmış hırsızlık’ ile suçladığı Paolo Gabriele’nin 3 yıl hapsini talep etti. Ancak bunun hemen ardından kararını açıklayan, Giuseppe Dalla Torre başkanlığındaki Mahkeme Heyeti ise, sanığın uzun süre Papa’nın hizmetinde bulunması ve yaptıklarından dolayı pişmanlık duyması gibi bazı hafifletici nedenleri göz önüne alarak, Gabriele’nin cezasında indirim uyguladı ve 1.5 yıl hapis cezasına hükmetti.

Paolo Gabriele ayrıca kamu kuruluşlarında ve ’Güç kullanımı’ yetkisine sahip ofislerde çalışamayacak. Gabriele’nin avukatı Cristiana Arru, mahkemenin gayet dengeli bir karar verdiğini temyize gidip, gitmemeyi değerlendireceklerini belirtti. Kararın ardından ev hapsi sürecek olan Paolo Gabriele, önceki duruşmalarda verdiği savunmasında, hırsızlıkla ilgili kendisini suçlu hissetmediğini sadece bir baba gibi sevgi beslediği Papa’ya ihanet etmesinden dolayı suçluluk duyduğunu dile getirmişti. Öte yandan, Paolo Gabriele’nin babası Andrea Gabriele de ilk kez oğlunun duruşmasına katıldı.

82 KUTU BELGE
Paolo Gabriele’nin, 7 yıl boyunca hizmetinde bulunduğu Papa’ya ait 82 kutu içindeki binlerce özel belge ve yazışmanın fotokopilerini Gazeteci Gianluigi Nuzzi’ye vererek, ’La Sua Santita (Papa Hazretleri)’ ve ’Vatikan S.P.A. (Vatikan A.Ş.)’ adlı kitapları yazmasına neden olduğu belirlenmişti. Vatikan’da ve Vatikan bankasında dönen ’entrikaları’ ortaya döken kitapların piyasaya çıkmasının ardından Vatikan sarsılırken, Papa 16. Benediktus, söz konusu belgelerin nasıl sızdığının araştırılması için kardinallerden oluşan bir heyet kurulmasını sağlamıştı. Yaklaşık 3 ay boyunca Vatikan savcısıyla paralel çalışan heyet, elde ettiği ipuçlarıyla baş uşak Paolo Gabriele’ye kadar ulaşmıştı. Bunun ardından 23 Mayıs’ta tutuklanan Gabriele, yaklaşık 2 ay sonra ev hapsine alınmıştı. Kovuşturma derinleştirildikçe Paolo Gabriele’nin sadece belge değil Papa’ya ait altın külçeler ve 100 bin Euro’luk bir çeki de çaldığı ortaya çıkmıştı.

an A.Ş.ö adlı kitap, gücü tartışılmaz boyutlara ulaşan Vatikan Bankası’nda kara para aklandığını ortaya çıkarmıştı. Bunun ardından Vatikan Bankası Başkanı Ettore Tedeschi, kitapta yer alan iddialar çerçevesinde istifa etmek zorunda bırakılmıştı. Tedeschi, suskun kalmayı tercih etmiş, konuşarak Papa’yı rencide etmek istemediğini belirtmişti.

Belge sızdırmanın bir başka örneği de, bir kardinalin, Papa’nın can güvenliğinin tehlikede olduğuna ilişkin mektubun basında yer alması olmuştu.  (dha)