Paris Başsavcısı: Saldırıda 129 kişi öldü, 352 yaralı var

Paris Başsavcısı: Saldırıda 129 kişi öldü, 352 yaralı var
Paris Başsavcısı: Saldırıda 129 kişi öldü, 352 yaralı var
Paris Başsavcısı François Molins, yaptığı açıklamada terör saldırısında 129 kişinin öldüğünü, 99'u ağır 352 kişinin ise yaralandığını açıkladı. Savcı, katliamın dakika dakika nasıl yaşandığını anlatırken, saldırıyla bağlantılı olarak Belçika'da 3 kişinin gözaltına alındığını da söyledi.

Paris'te dün gece 7 farklı noktada düzenlenen saldırılara ilişkin Paris Başsavcısı François Molins , açıklama yaptı. Başsavcı, terör saldırısında 129 kişinin öldüğünü, 99'u ağır 352 kişinin ise yaralandığını açıkladı.

7 teröristin öldüğünü, teröristlerin üç ekip halinde koordineli hareket ettiğini açıklayan Molins şunları söyledi: 3 terörist ekibi olduğunu belirledik. Stade de France'daki saldırılardan birini gerçekleştiren canlı bombanın yanında, 1990 doğumlu bir kişiye ait Suriye pasaportu bulundu.Teröristlerden birinin kimliğini tespit ettik, 1985 Suriye doğumlu. Teröristler Kalaşnikof kullanmış, kullanılan bombaların hepsi aynı.

Fransa Terörle Mücadele Savcısı François Molins, Paris'te dün akşam meydana gelen konser salonundaki saldırıyı gerçekleştiren kişinin kimliğinin teşhis edildiğini bildirdi. Konser salonundaki saldırıyı gerçekleştiren kişinin kimliği teşhis edildi. Saldırganın poliste sabıkası var" diyen Molins, saldırganın, 21 Kasım 1985'te Fransa'nın Esssonne bölgesinin Courcouronnes kasabasında doğduğunun belirlendiğini kaydetti.

BELÇİKA'DA ÜÇ KİŞİ GÖZALTINA ALINDI 

Belçika'da  saldırıyla bağlantılı 3 kişi gözaltına alındığını belirten Savcı, sorgular sırasında saldırılarda Seat ve Volkswagen Polo tipi siyah iki otomobilin kullanıldığının ve bu araçların Belçika'da ikamet eden bir Fransız vatandaşı tarafından kiralandığının tespit edildiği bilgisini aktardı.Molins, bu kişinin beraberinde Brüksel'de ikamet eden iki kişiyle bir araç içerisinde sınırdan geçmek isterken gözaltına alındığını kaydetti. 

DAKİKA DAKİKA KATLİAM!

Saldırıların detaylarını aktaran Molins ilk saldırının yerel saat ile 21.20'de Fransa-Almanya dostluk maçının oynandığı Stade de France'ın bulunduğu Jules Rimet caddesinde canlı bomba eylemi şeklinde yapıldığını söyledi. İkinci saldırının 21.25'te 10. Paris'te bulunan Petit Cambodge isimli restoranda Kalaşnikov marka tüfekle gerçekleştirildiğini bildiren Molins, eylemde 10 kişinin yaralandığını 15 kişinin hayatını kaybettiğini kaydetti. Molins, olay yerinde siyah Seat Leon marka bir aracın da tespit edildiğini aktardı.
Stade de France'ın H kapısında 21.30'da başka bir canlı bomba patlaması meydana geldiğini anlatan Molins, 21.35'te de yine 10. Paris'te bulunan La Fontaine au Roi caddesinde Kalaşnikov marka tüfekle birçok kez etrafa ateş açıldığını ve 5 kişinin de orada öldüğünü kaydetti.
Molins, yine bu bölgeye yakın Charonne caddesinde de Belle Equipe isimli kafenin önünde 21.36'da 19 kişinin öldüğü başka bir silahlı saldırının yaşandığını belirtti.
Konser salonu Bataclan'ın önüne, 3 kişinin 21.40'ta siyah bir Volkswagen Polo marka araçla geldiğini ve konser salonuna girerek etrafa ateş açtığını anlatan Molins, 21.43'te de yine o bölgeye yakın Voltaire caddesinde bir canlı bomba saldırısının meydana geldiğini bildirdi.
Başsavcı, Stade de France'ın olduğu bölgedeki fast-food restoranı Mc Donald's'ta da bir canlı bombanın 21.53'te intihar saldırısı düzenlediğini söyledi.
Molins, saatler 00.20'yi gösterdiğinde ise Bataclan'a giren 3 teröristten 1'inin polis ekipleri tarafından öldürüldüğünü diğer 2 saldırganın da kendini havaya uçurduğunu kaydetti. 

PATLAYICILAR AYNI DÜZENEKLE YAPILDI 

Molins, "Saldırılarda kullanılan tüm patlayıcıların azot peroksit içerdiğini ve aynı düzenekle yapıldığını tespit ettik" dedi.

AA