Paris katliamının beyni belli oldu

Paris katliamının beyni belli oldu
Paris katliamının beyni belli oldu
Paris katliamının ardındaki ismin Belçikalı Abdülhamit Ebayud olduğu belirtildi.

RADİKAL - Paris katliamının ardındaki ismin 27 yaşındaki Belçikalı Abdülhamit Ebayud olduğu belirtildi. Reuters'ın haberine göre Ebayud şu anda Suriye'de. 

Daily Mail'in haberine göre, IŞİD'e birçok militan devşiren ve daha sonra onları eylemler yapmaları için Avrupa'ya geri gönderen Ebayud, 13 yaşındaki kardeşi Yunus Ebayud'u da kendisiyle birlikte Suriye'de savaşmaya ikna etmiş. Daha önce, "Avrupa'nın cihat başkenti" olarak nitelendirilen Molenbeek'te yaşayan Ebayud'un 129 kişinin öldürüldüğü saldırıları Suriye'deki üssünden planladığına inanılıyor. 

Şubat'ta IŞİD'in internet dergisi Dabık'ta Ebayud'la bir söyleşi yer almış ve militan, Avrupa'da güvenlik güçleri fark etmeden seyahat etmesiyle övünmüştü. 

Katliamı gerçekleştiren saldırganlardan ikisinin daha kimliğinin belli olduğu açıklandı. Fransız savcı François Molins, saldırganlardan birinin daha önce "terörist" vakada suçlandığını aktardı. 

Paris saldırılarının kurbanları kimlerdi?

AFP'nin haberine göre, Stade de France stadyumu yakınlarında intihar eylemi gerçekleştiren saldırgan Suriye'nin İdlib vilayetinden Ahmed el Muhammed. İkinci saldırgan ise Paris'in Drancy bölgesinden 28 yaşındaki Sami Amimur. Amimur'un 89 kişinin öldürüldüğü Bataclan konser salonundaki katliama dahil olduğu belirtildi. Amimur'un ailesinden üç kişi bu sabah gözaltına alındı. 

Fransa'nın Rakka bombalarında ilginç mesaj

Terörle mücadele soruşturmacılarına tanıdık bir isim olan Amimur'un 19 Ekim 2012'de Yemen'de "terörist eylem planı yapmakla" suçlandığı açıklandı. 2013'te adli denetimini ihlal eden Amimur hakkında uluslararası yakalama kararı bulunuyordu. AFP'ye cuma günü konuşan militanın ailesi, Amimur'un 2013'te Suriye'ye gittiğini söylemişti. 

Charlie Hebdo çizerinden 'Paris için dua' tepkisi

Paris katliamındaki hamile kadın kurtarılmış

Valls: Paris saldırıları Suriye'den organize edildi

AFP'ye konuşan Türk yetkili: Paris'le aynı gün İstanbul'a da saldıracaklardı