Paris Kitap Fuarı'nda Türkiye protestosu

Paris Kitap Fuarı'nda Türkiye protestosu
Paris Kitap Fuarı'nda Türkiye protestosu
Fransa'da düzenlenen 32. Uluslararası Paris Kitap Fuarı'ndaki Türk standı, 20 kişilik bir grup tarafından işgal edildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nda görevli olan bir kadının, gruba engel olmak isterken darp edildiği iddia edildi.

GÜLTEN ÖZBEY

Ellerinde KCK operasyonu kapsamında tutuklanan yayıncı Ragıp Zarakolu’nun posterlerini taşıyan grup üyeleri, "İnkara hayır", "Zarakolu’ya özgürlük", "Belge Yayınevi’ne şiddete, baskıya son ", "Cezaevindeki gazetecilere özgürlük" sloganları atarak, Türk standını işgal etti. Yere atılan kitaplara "İnkara son" pulları yapıştırıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda görevli olan bir kadının, Türkiye Ofisi yazısı üzerine "inkara son" afişi asmak isteyen gruba engel olmaya çalışırken darp edildiği iddia edildi.

Fuar alanında sloganlar atarak Türk standını yarım saatte yakın işgal eden guruba güvenlik görevlilerinin müdahalesi yetersiz kaldı. Göstericiler daha sonra fuardan uzaklaştı. Olayın ardından fuar güvenlik sorumluları, Türk standına gelerek Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdür Yardımcısı Ümit Yaşar Gözüm, Paris Kültür ve Turizm Müşaviri Kalbiya Noyan, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Şenay Başer’den bilgi aldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Şenay Başer olay sonrasında "Böyle bir olayın yaşanmasından hepimiz son derece üzüntü duyduk. Böyle bir kültür ortamında kültürden, kitaplardan konuştuğumuz bir haftada, günde böyle bir olayın olması bizleri üzmüştür. 15-20 kişilik bir grup standa gelmişlerdir. Slogan atıp ortalığı dağıtıp gitmişlerdir. Böyle bir olayın olması doğru değildir. Bizler hepimiz dostuz. Kavgaya gerek yok. Hepimiz kardeşiz. Üzücü bir olaydır. Umarız bir daha tekrar etmez" dedi. Paris Turizm ve Kültür Müşaviri Kalbiye Noyan Fransız makamlarına resmi şikayette bulundu. (DHA)