Paris saldırganlarından biri isimsiz mezarlığa gömüldü

Paris saldırganlarından biri isimsiz mezarlığa gömüldü
Paris saldırganlarından biri isimsiz mezarlığa gömüldü
Paris'te 130 kişinin ölümüne neden olan saldırganlardan birinin gizlice, isimsiz bir mezarlığa gömüldüğü ortaya çıktı.

RADİKAL - Fransa'nın başkenti Paris'te 13 Kasım'da 130 kişinin öldüğü saldırılardaki intihar eylemcilerinden biri isimsiz bir mezara gömüldü. Fransız medyası Sami Amimur adlı eylemcinin cenazesinin Paris'in Seine-Saint-Denis banliyösündeki bir mezarlıkta 24 Aralık'ta gizlice defnedildiğini yazdı.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, 90 kişinin öldüğü Bataclan konser salonundaki saldırıyı gerçekleştiren üç intihar eylemcisinden biri olan 28 yaşındaki Amimur'un cenaze törenine sadece birkaç kişinin katıldığı belirtiliyor. Amimur'un ilk gömülen eylemci olduğu tahmin ediliyor.

Haberde, Amimur'un ailesinin mezarın yerinin belli olmaması için çok dikkatli davrandığı kaydedildi. Yetkililer, Amimur'un gömüldüğü yerin anıt mezara dönüşmesinden ya da saldırıya hedef olmasından endişe ediyor. Fransız vatandaşlarının yaşadıkları yerde ya da aile mezarlarında gömülme hakkı var. Amimur bu semtte yaşıyordu.

2012'de Yemen'e gitmeye çalıştığı gerekçesiyle hakkında terör suçlamasıyla dava açılan Amimur, adli gözetim altına alınmıştı. Ancak daha sonra izini kaybettiren Amimur hakkında uluslararası tutuklama emri çıkarıldı.

Amimur'un daha sonra Suriye'ye gittiği ve Fransa'ya döndüğü ortaya çıktı.