Paris saldırılarını üstlenen cihatçı Fransız

Paris saldırılarını üstlenen cihatçı Fransız
Paris saldırılarını üstlenen cihatçı Fransız
Fransa'nın başkenti Paris'te 129 kişinin öldürüldüğü IŞİD katliamını üstlenen kişinin Fransız cihatçı Fabien Clain olduğu açıklandı.

RADİKAL - Fransa'nın başkenti Paris'te 129 kişinin hayatını kaybettiği saldırıları videoyla üstlenen IŞİD militanının 35 yaşındaki Fransız cihatçı Fabien Clain olduğu açıklandı. 

Soruşturmaya yakın bir ismin AFP'ye yaptığı açıklamaya göre, Fransa'nın güneyindeki Toulouse kentindeki cihatçı ağlarda olduğu bilinen Clain, 2012’de üç Yahudi çocuğun da aralarında olduğu 7 kişiyi vurarak öldüren Muhammed Merah’a yakın bir isim. 2009’da cihatçı örgütler için militan devşirmekten suçlanan ve 5 yıl hapse mahkum edilen Clain'in, daha sonra Suriye'ye kaçtığı belirtildi.

Alman polisinden Paris operasyonu

Paris'te 129 kişinin hayatını kaybettiği saldırıları üstlenen IŞİD'in açıklamasında, Fransa'nın Suriye'de IŞİD'e yönelik hava saldırılarından söz edilmişti. Örgüt, Fransa'ya, "Haçlı kampanyasına devam ettiği takdirde" yeni saldırılar düzenleme tehdidinde bulunmuştu. Paris'teki saldırıları sekiz kişi düzenlemişti. Kaçak durumda bulunan saldırgan Saleh Abdeslam hakkında uluslararası yakalama kararı bulunuyor. 

Bataclan saldırısındaki hamile kadın: Beş dakika asılı kaldım

2015 Küresel Terör Endeksi yayınlandı

Kerry: Türkiye ile sınır operasyonuna başlıyoruz