Paris saldırılarının beyni öldürüldü mü?

Paris saldırılarının beyni öldürüldü mü?
Paris saldırılarının beyni öldürüldü mü?
Fransız yetkililer saldırıda ölen kişinin, Paris saldırılarının beyni olduğu sanılan Abdelhamid Abaaoud olup olmadığının yapılacak DNA testiyle ortaya çıkacağını açıkladı.

RADİKAL - Paris katliamı şüphelilerini arama çalışmaları son hızıyla sürerken, Fransa polisi, kentin kuzeyindeki Saint Denis kasabasında bir adrese şafak baskını düzenledi. Abluka altına alınan apartmanda çıkan çatışmada, intihar bombacısı bir kadın kendini patlattı. Bir kişi ise keskin nişancı tarafından vurularak öldürüldü. Fransız yetkililer saldırıda ölen kişinin, Paris saldırılarının beyni olduğu sanılan Abdelhamid Abaaoud olup olmadığının yapılacak DNA testiyle ortaya çıkacağını açıkladı.

Yedi saat süren operasyon öğlen saatlerinde sona ererken, evde bomba ve tüfekler bulundu. Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, "iki teröristin öldüğünü, yedi kişinin gözaltına alındığını" belirtti.

Özel kuvvetler ekiplerinin hedefinde, Paris saldırılarının beyni olduğu sanılan Abdelhamid Abaaoud olduğu açıklanırken, Belçikalı şüphelinin yakalananlar arasında olup olmadığı bilinmiyor.


Paris saldırılarının beyni olduğu düşünülen Abdelhamid Abaaoud

Fransız yetkililer saldırıda ölen kişinin, Paris saldırılarının beyni olduğu sanılan Abdelhamid Abaaoud olup olmadığının yapılacak DNA testiyle ortaya çıkacağını açıkladı.

Fransız BFM televizyonu, operasyon esnasında kendini patlatan canlı bombanın Abaaoud'un akrabası olduğunu aktardı.

Paris Savcısı Francois Mollins, telefon dinleme ve görgü tanıklarının ifadeleri sonucu Abaaoud'un binada olduğunu düşündüklerini açıkladı.

TSİ ile sabah 05:20'de başlayan operasyon, üç intihar bombacısının kendini patlattığı Stade de France'ın yakınlarında gerçekleştirildi.

Çatışma esnasında bölgede yoğun silah ve patlama sesleri duyulurken, dört polis memurunun yaralandığı açıklandı.

Paris Savcılığı tarafından yapılan açıklamada, abluka altına alınan apartmanda yakalanan üç kişinin kimliklerinin henüz tespit edilemediği belirtildi.

Operasyonun, Paris'te iş merkezlerinin bulunduğu La Defense'de eylem hazırlığı yapıldığı yönünde istihbarat alınması üzerine başlatıldığını duyuran France 2 televizyonu, yakalanan şüphelilerden DNA örneği alındığını aktardı.

DAİRENİN SAHİBİ AFP'YE KONUŞTU

Operasyonda tutuklanan ve dairenin sahibi olduğu anlaşılan bir kişi, polis tarafından kelepçelenirken AFP'ye konuştu. Dairesini Belçika'dan gelen iki kişiye bir arkadaşına iyilik olsun diye kiraladığını söyleyen adam, "Terörist olduklarını bilmiyordum" dedi. 

Adamın gözaltına alınan kadın arkadaşı da geçen hafta o evde kaldığını ve evin kurallara uygun olayan bir şekilde insanlara kiralandığını söyledi. 


Terör şüphelisi binadan pantolonsuz olarak çıkarıldı. Fransızın polisinin şüphelinin üzerinde bomba düzeneği olma ihtimali üzerine bu yönteme başvurduğu tahmin ediliyor.