Paris zirvesinden 'Suriye'de ateşkes' çağrısı çıktı

Paris zirvesinden 'Suriye'de ateşkes' çağrısı çıktı
Paris zirvesinden 'Suriye'de ateşkes' çağrısı çıktı
Dışişleri Bakanı Fabius, Türkiye'yi Dışişleri Müsteşarı Sinirlioğlu'nun temsil ettiği Suriye toplantısında Almanya, Suudi Arabistan, ABD, Ürdün, İtalya, Katar, İngiltere Dışişleri bakanlarını kabul etti

RADİKAL - Fransa'nın başkenti Paris, Suriye toplantısına ev sahipliği yaptı.

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius'un ev sahipliğinde Dışişleri Bakanları düzeyindeki toplantıya Türkiye'yi temsilen Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu katıldı. Toplantıda Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, Almanya, SuudiArabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün, Katar ve İngiltere Dışişleri Bakanları da hazır bulundu.Paris Suriye toplantısına katılan ülkeler, iç savaşın hakim olduğu Suriye'de ateşkesin sağlanması gerektiğini vurgulayarak, siyasi görüşmelerin başlaması çağrısı yaptı. Katılımcılar Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad’da Suriyeli muhaliflerin gerçekleştirdiği görüşmede alınan kararlara da destek verdi.

Fransa, Beşşar Esad'ın gidişiyle sonuçlanacak bir siyasi geçişin ancak Suriye'nin yeniden inşasını sağlayabileceğini savunuyor. Fransa; özgür demokratik ve tüm yurttaşların insan haklarına saygılı bir yönetim ile Suriye'deki çatışmaları sonlandırabileceğine dikkat çekiyor.