Paris'te aynı anda iki operasyon

Paris'te aynı anda iki operasyon
Paris'te aynı anda iki operasyon
Fransa'nın başkenti Paris'teki Charlie Hebdo binasına düzenlenen silahlı saldırının zanlılarına karşı bugün akşam saatlerinde operasyon başlatıldı. Kuaşi kardeşler, Dammartin-en-Goele'de bir matbaa şirketine girdi, bir kişiyi rehin aldı. Saatler süren kuşatmanın ardından polis operasyon başlattı ve iki saldırgan öldürüldü. Bir markette çalışanları ve müşterileri rehin alan Boumeddiene ve Amedy Coulibaly de ölü olarak gele geçirildi.

RADİKAL - Fransa 'da Charlie Hebdo saldırısını gerçekleştirdiğinden şüphelenilen Cherif ve Said Kouachi kardeşler, Paris'in yaklaşık 40 kilometre kuzeydoğusundaki Dammartin-en-Goele yakınlarında tespit edildi. Şüphelilerin yanında en az da bir rehine vardı. Polisle şüpheliler arasındaki kovalamacanın ardından yakındaki bir matbaada kıstırıldı. Saatlerce süren kuşatmanın ardından az önce binanın olduğu bölgede akşam saatlerinde silah seslerive patlama sesleri duyuldu. Aynı yerden duman yükseldiği görüldü. AFP'ye konuşan bir kaynak, polisin operasyon başlattığını söyledi.

Kuaşi kardeşlerin arabasını çaldığı kişi yaşadıklarını anlattı


AFP’nin haberine göre, bu sabah , gri renk bir Renault Clio çalan saldırganlarla polis arasında A2 otoyolunda yaşanan kovalamacanın ardından, saldırganlar Paris’in 45 kilometre kuzeydoğusunda bulunan Dammartin-en-Goele kasabasına ulaştı. Operasyonun başladığı bölgede helikopterlerle arama çalışması yapıldı ve bin polis görevlendirildi. Bölgede sokağa çıkma yasağı ilan edildi, öğrencilerin okullarından çıkmaması konusunda talimat verildi. Charles de Gaulle Havalimanı'nın iki pisti kapatıldı.

Saldırganlar, Charles de Gaulle Havalimanı'nın yakınlarındaki CTD adlı matbaa şirketine girdi. Şirketteki bir kadını rehin alan Kuaşi kardeşler, polisle yaptıkları telefon görüşmesinde, “Teslim olmayacağız. Şehit olmak istiyoruz” dedi.

Fransa'da ikinci rehine krizi!

'VATANDAŞLARIMIZI KORUMAK BİZİM SORUMLULUĞUMUZ'

Öte yandan, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, “Rakamları veremem ama son aylarda sıklıkla planlanmış, ancak gerçekleşememiş saldırıları tespit ettik. Elimizden gelen her şeyi yapmalıyız vatandaşlarımızı korumak adına. Vatandaşları korumak bizim sorumluluğumuz” açıklamasında bulundu.

Charb'ın kız arkadaşı: Saldırının sorumlusu polis

Charlie Hebdo saldırısına karşı dünya Müslümanlarından #JeSuisAhmed tepkisi


Akşam saatlerinde bir matbaa ve markette bazı kişileri rehin alan saldırganlara karşı operasyon başlatıldı ve her iki operasyonda da saldırganlar ölü geçirildi, rehineler ise kurtarıldı.