Paris'te büyük protesto!

Paris'te büyük protesto!
Paris'te büyük protesto!
Paris'teki Doğu Garı'nda öldürülen Sakine Cansız, Fidan Doğan ile Leyla Söylemez için binlerce kişinin katıldığı protesto gösterisi düzenlendi.

Ellerinde cinayete kurban giden kadınlar ve Abdullah Öcalan resimleri ile üzerinde PKK ’nın sembolü dövizler taşıyan kalabalık sloganlar atarak yürüdü. Gösteriye BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak da katıldı.


DEMİRTAŞ: BU KİŞİLER TERÖRİST DEĞİL

Yürüyüş öncesi gazetecilere açıklamada bulunan Demirtaş, şunları söyledi: "Bizim ihtiyacımız olan şey öfke, kin değil konuşabilmektir. Barışı sağlamanın zorluğu da buradadır, öfkeye kine teslim olmadan, başlatılan bu süreci ısrarla yürütmek için sabırlı, akıllı, cesur olmak zorundayız başka çaresi yok. Başbakan'ın açıklamalarını izliyoruz, bu açıklamalar Kürt toplumuna güven veren açıklamalar değil. Başbakan Erdoğan diyor ki Fransa Cumhurbaşkanı öldürülen bu teröristlerle neden görüştüğünü açıklamak zorunda diyor. Türkiye 'de barış sürecini başlatmak isteyen bir Başbakan'ın yapması gereken açıklama bu değil. Bu insanlar terörist değil. Öldürülen kişiler sivil siyaset yürüten insanlar. Bunu sorgulayacağına, bu katliamların, bu cinayetlerin ortaya çıkması için çaba sarf etmen gerekir. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı'nın yapması gereken budur." (dha)