Paris'te hava kirliliği için önlem

Paris'te hava kirliliği için önlem
Paris'te hava kirliliği için önlem
Fransa'nın başkenti Paris'te eski otobüs ve kamyonların gündüz kente girişine yasak getirildi.

RADİKAL- Paris'te hava kirliliği ile mücadele çerçevesinde eski otobüs ve kamyonların kente gündüz saatlerinde girişine bugünden itibaren yasak getirildi.

Yasağa göre, trafiğe 1 Ekim 2001 tarihinden önce ruhsat alarak çıkan otobüs ve diğer ağır vasıtalar, 08.00 ile 20.00 saatleri arasında artık kentte giremeyecek. Belediye tarafından 1 Temmuz'da alınan karara uymayan sürücülere önce para cezası verilecek, ihlalin tekrarlanması halinde araca el konulacak.

Başkentte her gün trafiğe çıkan 15 yıldan eski otobüs ve kamyon sayısının yaklaşık 150 bin civarında olduğu tahmin ediliyor.

Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, hava kirliliği yüzünden ciddi sorunlar yaşanan başkentte, 2020 yılına kadar mazotla çalışan araçların da trafiğe çıkmasına yasak getirmek istiyor.

Belediye kararı uyarınca, 1997 yılından önce üretilen benzinle çalışan otomobiller ile 2001 yılından önce üretilen mazotla çalışan araçlar gelecek yıl Temmuz ayından itibaren trafiğe çıkamayacak.

Paris'te bu yıl hava kirliliğinin alarm seviyesine ulaşması üzerine trafiğe çıkan araçlar için birkaç kez tek, çift plaka uygulamasına gidilmişti. Yine belediye, hava kirliliğinin arttığı dönemde vatandaşların araçları ile trafiğe çıkmamaları için toplu taşıma araçlarının ve park yerlerinin ücretsiz olmasını kararlaştırmıştı.

(AA)


  ETİKETLER:

  Belediye

  ,

  Para

  ,

  Hava