Paris'te kiliseye operasyon

Paris'te kiliseye operasyon
Paris'te kiliseye operasyon
Fransa'nın başkenti Paris'in Saint-Denis banliyösünde polis kiliseye operasyon düzenledi. Operasyonun nedeni hakkında resmi açıklama henüz yapılmadı.

RADİKAL - Fransa'nın başkenti Paris'te 129 kişinin hayatını kaybettiği saldırıların ardından operasyonlar sürüyor. Polis, Saint-Denis banliyösünde Église Saint-Denys-de-l'Estrée kilisesine operasyon düzenledi. Polisin kilisenin kapısını girerek içeri girdiği ifade edildi.

Independent'a konuşan ismini vermek istemeyen kaynaklar, kilisenin içinde silahların saklı olduğunu söyledi. Kiliseye giren polis sayısının, banliyöde bu sabah bir apartmana şafak operasyonu düzenleyen polis sayısından çok daha az olduğu belirtildi. Kiliseye operasyonun sebebi hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Olay yerine çok sayıda ambulans ve yardım ekibi sevk edildi.

AFP muhabiri Marie Giffard, polislerin kiliseden ayrıldığını ve "ellerinin boş olduğunu" aktardı. 

Paris'te Saint-Denis banliyösünde sabaha karşı başlatılan operasyonda saldırıyla bağlantılı olduğu söylenen 2 kişi öldürüldü, bir kadın ise kendini havaya uçurdu. Kadının intihar eylemi esnasında yoldan geçmekte olan bir sivilin ise yaşamını yitirdiği kaydedildi. İntihar eden kadının saldırıların beyni Ebayud'un eşi veya bir akrabası olabileceği konuşuluyor. Operasyonlarda 7 kişi gözaltına alındı.

Ölenlerin ve yakalananların kimlikleri hakkında henüz bir bilgi verilmedi.Operasyona yakın ve resmi olmayan bazı kaynaklara göre Fas asıllı Belçikalı olan ve bütün dünya polisleri tarafından "çok tehlikeli" sıfatı ile aranan Abdülhamit Ebayud'un da canlı yakalandığı öne sürülüyor.

Paris’te terör eylemini gerçekleştiren ve her yerde aranan elebaşı Ebayud ve arkadaşlarının Saint Denis'de bir binada izi bulundu. Polis, asker, terörle mücadele birimi Saint Denis'i abluka altına aldı. Çarşamba sabahı saat 4.20 sıralarında çatışma çıktı. Operasyonun sona erdiği açıklandı. 

Banliyöde oturanların polis tarafından evlerinden çıkmaması istendi. Banliyö ve çevre semtlerde okullar tatil edildi. Askeri araçlar, ambulans, itfaiye, kurtarma ekipleri Saint Denis'de hazır bekliyor.

Paris’te geçtiğimiz Cuma günü 129 kişinin ölümü ile sonuçlanan terör saldırılarının bağlantılarını araştıran Fransız polisi, operasyonda yaralanan polislerin olduğunu açıkladı. 

Paris'te tutuklanan adam dairesini Belçika'dan iki kişiye kiralamış

Öte yandan, saldırılarda hayatını kaybeden 129 kişinin tamamının kimlikleri teşhis edildi. 

Ürdün Kralı'ndan 'savaş' uyarısı

Fransa, IŞİD'in Rakka'daki üssünü yine vurdu