Paris´te polis sokağa indi

Paris´te polis sokağa indi
Paris´te polis sokağa indi
Paris'teki Adalet Bakanlığı'nın önünde yaklaşık 7500 polis ceza sistemi ve "dayanılmaz" çalışma koşullarını kınamak için bugün protesto düzenledi.

RADİKAL - Paris'te Adalet Bakanlığı´nın yer aldığı Vendome Meydan´ında 1983 yılından sonra bugün sokağa inen sivil giyinmiş binlerce polis öfkelerini dile getirmek için Adalet Bakanı Taubira´nın penceresi önünde slogan attı. Taubira ıslıklarla protesto edildi. Vendôme meydanında "Polis her yerde ölüyor yargı sıfır", "Taubira istifa", "Polis kızgın" pankartları taşındı.

Paris Emniyet Müdürlüğü rakamlarına göre, yaklaşık 7500 protestocu polis, çalışma koşullarından duydukları rahatsızlığı ve hukuk sisteminin artan şiddet olayları karşısında yetersiz ve caydırıcı olmamasına tepki ve öfkeyi ifade etmek için miting düzenledi.
Polis Sendikalar Birliği Başkanı Jean-Claude Delage "Ocak ayında Charlie Hebdo ve diğer saldırılardan sonra kahraman olan polisler unutuldu" dedi.

Hapishaneden izinli olarak çıkan bir suçlu tarafından 5 Ekim´de silahlı çatışmada bir polisin yaralanması, polisin yargı sistemindeki açıklar konusunda tepkisine neden olmuştu.

Öte yandan Fransa Başbakanı Manuel Valls eylem sonrası yaptığı basın toplantısında "Polislerin öfkesini anlayabiliyoruz. Asla adaletle polis arasında çatlak oluşamaz" dedi ve ağırlaştırılmış silah kullananların cezasının da ağırlaştırılacağını belirtti.
Hükümet sözcüsü Stephane Le Foll Cumhurbaşkanı François Hollande´ın, polis sendikalarını önümüzdeki hafta kabul edeceğini duyurdu.
Paris'te Aralık ayı başında, BM İklim Değişikliği Konferansı (COP 21) için 195 ülkenin temsilcileri bekleniyor. Ayrıca Fransa 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası (Euro-2016) (10 Haziran - 10 Temmuz)´ gibi maksimum güvenlik gerektiren önemli organizasyonlara ev sahipliği yapacak.
Paris'te Adalet Bakanlığı önünde yapılan miting dışında Fransa genelinde bugün Lyon, Lille, Toulouse ve Marsilya'da da mitingler yapıldı.
DHA