Paris'te Roman sancısı

Paris'te Roman sancısı
Paris'te Roman sancısı
Roman ve Ermeni asıllı 2 öğrencinin sınır dışı edilmesi siyaseti gererken öğrenciler ayaklandı. Özellikle Kosovalı Romanın kovulma biçimi tepki çekti.

Fransa’ya 2009’da ailesiyle birlikte yasadışı olarak girmiş Kosovalı bir Roman öğrencinin okul aracından indirilip sınır dışı edilmesi üzerine ülkenin göçmen politikası tartışma konusu olurken gelişmeler Sosyalist iktidarı da karıştırdı. İltica başvurusu reddedilen 15 yaşındaki Leonarda Dibrani, ebeveynleri ve 5 kardeşiyle birlikte 9 Ekim’de sınır dışı edildi. Levier’de yaşanan olayın duyulması üzerine öğrenciler ayaklandı. Dün Paris’te en az 20 okulun önünde öğrenciler barikat kurup İçişleri Bakanı Manuel Valls’u istifaya çağırdı. ‘ Eğitim tehlikede’ pankartı açan öğrenciler Dibrani’nin yanı sıra cumartesi Ermenistan’a gönderilen 19 yaşındaki Ermeni öğrenci Hatçik Kaçatryan’ın geri getirilmesini istedi. Sosyalist Partili vekiller de bakanı sol değerlere ihanet etmekle suçladı. 

Otobüste herkes ağladı

Fransız medyasına göre sınır dışı edilme emrinin uygulanmaya konulduğu gün bir okul gezisinde olan kız, diğer öğrencilerin gözü önünde polis tarafından götürüldü. Telefonda polisle tartışan öğretmeni Anne Giacoma, olayın öğrencileri ve öğretmenleri şoka uğrattığını söyledi. Mitroviça’dan bir Fransız radyosuna konuşan Leonarda Dibrani de, başından geçeni “Bütün arkadaşlarım ve öğretmenim ağlıyordu. Polis beni ararken bazıları birini mi öldürdün ya da bir şey mi çaldın diye sordu. Polis otobüsü aradı ve bana dışarı çıkmam ve Kosova’ya gitmem gerektiğini söyledi” diye anlattı. Kosova’da kimseyi tanımadığını belirten Dibrani, “Benim evim Fransa. Arnavutça bilmediğim için okula gidemiyorum ve Fransa’ya dönüp eğitimimi tamamlamak istiyorum” diye konuştu. Leonarda’nın babası Reşat da “Kimseye kötülük etmedik. Sadece Roman olduğumuz için bunlar başımıza geldi” dedi. 

Hükümetten soruşturma

Hükümet sözcüsü Najat Vallaud-Belkacem, kabinenin en popüler bakanı Valls’a yapılan istifa çağrılarını yersiz bulurken sınır dışı edilme emrinin medyada yer aldığı tarzda uygulanıp uygulanmadığına ilişkin soruşturma açıldığını açıkladı. Başbakan Jean-Marc Ayrault meclisteki konuşmasında bir hata yapıldığının ortaya çıkması durumunda ailenin Fransa’ya dönüp sığınma izni için yeniden başvuruda bulunabileceğini söyledi. Sosyalist Partili Meclis Başkanı Claude Bartolone “Kanun kanundur. Ama hakkında taviz vermememiz gereken değerler de var” derken Eğitim Bakanı Vincent Peillon tartışmaya “Okul barınak olmalı. İnsanlık ve haklardan doğan prensiplerimizi kaybetmemeliyiz” diyerek karıştı. Valls eylülde ülkedeki 20 bin Romanın Fransız toplumuna asla uyum sağlayamayacaklarını ve sınır dışı edilmeleri gerektiğini savunarak sivil örgütler, Avrupa Komisyonu ve bazı kabine üyelerinden tepki almıştı. Cumhurbaşkanı François Hollande, hükümeti sağcı selefi Nicolas Sarkozy’nin Roman karşıtı politikasını devam ettirmekle suçluyor.