Paris'te 'sürgündeki Suriye hükümeti' kuruldu

Paris'te 'sürgündeki Suriye hükümeti' kuruldu
Paris'te 'sürgündeki Suriye hükümeti' kuruldu

Nevfel El Devalibi

Suriye eski Başbakanı Maruf El Devalibi'nin oğlu Nevfel, muhalifleri silahlandırmak ve dış müdahale için Paris'te bir sürgün hükümeti kurdu.

PARİS - İşadamı El Devalibi, Paris'te büyük bir otelde düzenlediği basın toplantısında, Suriye 'de durumun her geçen gün kötüleştiğini ve kaosun artarak devam ettiğini söyledi.

"Varolan yapıları, özgürlük için savaşan birimlerin operasyonlarını koordine edecek ve egemen Suriye halkının isteklerini takip edecek, tamamen yürütmeye dayalı bir yapıyla değiştirmeye karar verdik" diyen Suriyeli muhalif El Devalibi, Suriye muhalefetinin en önemli siyasi temsilcisi olarak görülen ve Burhan Galyun'un liderliğini yaptığı Suriye Ulusal Konseyi (SUK) ile bu yeni yapının icraatını nasıl birleştireceğine açıklık getirmedi.

Nevfel El Devalibi, çok sayıda SUK ve Özgür Suriye Ordusu mensubunun bu hükümete destek verdiğini belirtirken, "Maalesef mevzuatı seçen SUK, Suriye halkını ve devrimini temsil edemedi, biz ise yürütmeye dayalı bir geçiş hükümeti oluşturduk" diye konuştu.

Bu hükümetin hedeflerinin savaşçıları silahlandırmak, doğrudan bir uluslararası askeri müdahale sağlamak ve Suriye'de asayiş ile istikrarın dönmesine çalışmak olacağını söyleyen işadamı, sürgün hükümetinin 35 mensubunun isminin güvenlik nedeniyle daha sonra açıklanacağını kaydetti.

Nevfel'in babası Maruf, 1961'de başbakanlığa seçilmiş, ancak daha sonra hapse atılmış ve 1963'de Suudi Arabistan'a kaçmıştı. (aa)