Paris'te teröre karşı tarihi yürüyüş

Paris'te teröre karşı tarihi yürüyüş
Paris'te teröre karşı tarihi yürüyüş
Fransa'da 17 kişinin ölümüne neden olan kanlı saldırıları protesto etmek için düzenlenen Cumhuriyet Yürüyüşü'ne 1.5 milyon kişi katıldı. Paris'teki tarihi yürüyüşe katılan liderlerden Başbakan Ahmet Davutoğlu, Fransızca attığı tweet'te, "Fransız halkıyla teröre karşı birlik olmak için Paris'teyim" ifadesini kullandı.

RADİKAL - Fransa'nın başkenti Paris'te, terörle mücadelede dayanışma için düzenlenen ve dünya liderleri ile Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da iştirak ettiği "Cumhuriyet Yürüyüşü"ne 1,5 milyondan fazla kişinin katıldığı kaydedildi.

Fransız televizyon kanalları, Paris'in, Nazi işgalinden kurtuluşundan bu yana en büyük katılımlı gösteriye sahne olduğunu bildiriyor. Yürüyüş organizasyon komitesi gösteriye 1,5 milyondan fazla kişinin destek vererek katıldığını açıkladı. Bugünkü gösteriye vatandaşların yanı sıra yaklaşık 50 devlet ve hükümet başkanının iştirak etmesi, terörle mücadele konusundaki uluslararası kararlılığın bir göstergesi oldu.

Diğer taraftan, Fransa siyasi tarihinde 1990 yılından bu yana ilk kez bir cumhurbaşkanı sokaklardaki bir protesto gösterisine katılarak, halkı ile dayanışma mesajı verdi. Son olarak şu an hayatta olmayan eski Cumhurbaşkanı François Mitterand, 1990 yıllında bir sinagoga yönelik bombalı saldırının ardından düzenlenen bir gösteri yürüyüşüne katılmıştı.

Yürüyüşün en ön safında devlet ve hükümet başkanları yer aldı. Kimi liderler kol kola girerken, bazı liderler de el ele yürüdü. Davutoğlu'nun İsveç Başbakanı Stefan Löfven'le elini tuttuğu görüldü.
DAVUTOĞLU'NDAN FRANSIZCA TWEET


Başbakan Davutoğlu, Elysee Sarayı'na ulaştığı dakikalarda Twitter'daki hesabından Fransızca tweet attı. Davutoğlu'nun "Fransız halkıyla teröre karşı birlik olmak için Paris'teyim" anlamına gelen Fransızca tweet'i, kısa sürede yüzlerce kişi tarafından paylaşıldı.                 Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Hollande'a taziyelerini iletti


1.5 MİLYON KİŞİ


Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, dün basına yaptığı açıklamada, ülkede son yaşanan terör saldırıları karşısında birlik ve beraberlik mesajının verileceği Cumhuriyet Yürüyüşü'ne en az bir milyon kişinin katılmasının beklendiğini söylemişti.

Cumhuriyet Yürüyüşü'ne 1.5 milyon kişi katıldığı açıklandı.Yürüyüşe katılan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Elysee Sarayı'nın girişinde Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande tarafından karşılandı. 

Yürüyüşe Başbakan Davutoğlu'nun yanı sıra Almanya Başbakanı Angela Merkel, İngiltere Başbakanı David Cameron, İtalya Başbakanı Matteo Renzi, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Belçika Başbakanı Charles Michel, Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, Danimarka Başbakanı Helle Thorning-Schmidt ve Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov başta olmak üzere çok sayıda lider katılıyor. ABD'nin Adalet Bakanı Eric Holder tarafından temsil edildiği yürüyüşe Afrika'dan da Mali Cumhurbaşkanı Boubacar Keita ve Nijer Cumhurbaşkanı Mahamadou Issoufou da katıldı.

Yürüyüş sırasında izdihamın önüne geçmek için yürüyüşün gerçekleşeceği üç kilometre uzunluğundaki Republique ve Nation meydanları arasında iki ayrı parkur belirlendi.

 


  http://www.radikal.com.tr/1270058127005813

  YORUMLAR
  (13 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Din terörü - orkam esas

  Devlet eliyle din terörü yapılarak Türk Halkı korkutulup sindirilebilir belki, ama Dünya halkları korkutulup susturulamaz.

  rezalet - orkam esas

  Kendi Cumhuriyetini batırmaya çalışır, Cumhuriyete sahip çıkmak isteyenlerin üstüne tomalarını ve dayakçı polislerini salar, çocukları öldürtür, vatandaşın gözlerini oyar, tutuklatır, hapise attırır. Yabancı Cumhuriyeti korumak için ise uçağa atlar miting eylemine katılır. Artistmidir nedir ?

  unutulanlar - user958402

  Türkiye de o kadar iyi gündem değiştiriliyor ki;Hidayet karaca,bank asya ya yapılan hukuksuz baskılar,haksız bir şekilde tutuklanan polisler,başıboş bırakılmış güneydoğu,haramilerin el altından aldığı onca para,peşkeş çekilen onca arazi,17 aralık 2013 ten bu zamana kadar çıkarılan demokrasi karşıtı yasalar,hallaç pamuğuna çevrilen emniyet ve milli eğitim ve atılan onlarca iftira,ermenek,soma faciası.Zannetmeyin ey haramiler biz bunları unutuyoruz ya burada ya da öbür tarafta yakanıza yapışacağız.

  kemal dogan - user958381

  islamofobiyi yenmek için önce islam dünyasının islama yakışır bir sekilde, hoşgörü ve saygı indeksli yaşaması gerekir kanaatindeyim. bizimkiler ne yapıyor. yaptıkları yolsuzlukları, KPSS siz, torpilleri kapatmak için islamı suistimal ediyor.

  ??? - romus99

  dünyanın her tarafından müslümanlar avrupaya kapağı atmaya çalışıyor. neden acaba kendi müslüman ülkelerinde kalmıyorlar? avrupaya gidince her türlü özgürlükten faydalanıyorlar. aklıma her zaman şu soru geliyor. avrupadan gelip insanlar bu ülkelerde yaşamaya çalışsa, avrupaya giden o müslümanlar, acaba onlara aynı özgürlüğü ortamı vereceklermi ? verebileceklermi diye sormuyorum, vereceklermi? asıl soru bu. benim cevabım hayır. davutoğlu gitmiş şunu bunu demiş.... geçiniz... cenazeden sonra kalabalığı polisle dağıttılar.. aaaaayh bu adamlar beni şaşırtmıyor

  recep tayyip erdoğan - merenguer

  bir kez daha haklı çıktı. yıllardır terörün dini milleti olmaz diyen cumhurbaşkanımız gene haklı çıktı. lütfen hatırlayalım kısa süre önce yaptığı bm güvenlik komisyonuna yönelik " dünya beşten büyüktür" çıkışı tüm ezilen toplumlarda ve özellikle müslümanlar da ilgiyle karşılandı. geçtiğimiz aylarda birleşmiş milletler toplantısında yoğun bir kalabalık önünde bir kez daha bunu haykırdı. bugün bu faciayı kınamak için fransa'da toplanan liderler artık onu anlamıştır umarım.

  BENİM BİLMEDİĞİM BAŞKA BİR İSLAM MI VAR? - ARAGORA

  Cihad var mı yok mu Kuranda ?bana birisi cevap versin..Tevbe suresindeki öldürme ayetlerini ben yanlış mı okudum? Haram aylar çıktıktan sonra öldürülecek müşrikler kim oluyor ? Sakın Paristekiler olmasın ? Davutoğlu bu sorulara cevap verebilir mi ?Bugüne kadar hipokrisi ile idare ettiniz..Artık söyler misiniz şu gerçekleri?Bu canlı bombalar,silahlı terörisler,kafa kesen IŞıd çılar bunları kendi kıçlarından mı uyduruyorlar yoksa ? İslam öğretisinin içinden çıkıyor olmasın bunlar?Barış dini,kardeşlik dini hikayelerini daha ne kadar anlatacaksınız ?Suçlanacaklar sakın aramızda dolaşıyor olmasınlar ?Kim terör olsun istiyor?Bunun affedilecek bir yönü,maazereti var mı ?