Paris'teki yürüyüşe ABD'li yetkililerin katılmaması tartışılıyor

Paris'teki yürüyüşe ABD'li yetkililerin katılmaması tartışılıyor
Paris'teki yürüyüşe ABD'li yetkililerin katılmaması tartışılıyor
Paris'te dün dünya liderlerinin katılımıyla yapılan ve bir milyondan fazla kişinin yer aldığı yürüyüşe ABD Başkanı Barack Obama dahil ABD'den hiçbir üst düzey yetkilinin katılmamış olması ABD medyasında geniş yankı buldu. ABD yönetimini sert bir dille eleştiren medya, durumu 'diplomatik başarısızlık ve utanç' olarak niteledi.

RADİKAL - Paris'teki Republique (Cumhuriyet) Meydanı’nda terör saldırılarında ölenler anısına yapılan yürüyüşte Almanya, İtalya, İngiltere, Türkiye ve İsrail liderleri de dahil olmak üzere 44 ülkenin üst düzey yetkilileri Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'a eşlik etti. Birlik yürüyüşüne ABD 'yi temsilen yalnızca Paris Büyükelçisi Jane Hartley'in katılması ABD medyasında neden Başkan Obama'nın Paris'e gitmediği ya da yardımcısı Joe Biden, Dışişleri Bakanı Jonh Kerry gibi isimleri yerine göndermediği sorusunu ön plana çıkardı.

Hürriyet'te yer alan habere göre, ilgi çeken bir başka detay ise ABD Adalet Bakanı Eric Holder'ın yürüyüş yapıldığı sırada Paris'te olmasına rağmen yürüyüşe katılmamasıydı. Holder, teröre karşı alınması gereken önlemlerin tartışıldığı uluslararası güvenlik zirvesine katılmak için Paris'e gelmişti. Beyaz Saray'dan henüz konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı ancak Başkan Obama açık bir şekilde medyanın hedefi oldu. Pek çok ülke lideri yürüyüşe katılırken Obama'nın gitmemesi CNN'in deneyimli gazetecisi Fareed Zakaria tarafından büyük bir hata olarak değerlendirildi. Fox kanalı ise durumu "utanç verici" olarak nitelendirdi.

Independent: Paris'te beklenmedik Charlieler vardı

Zizek: Dinci köktenciliği ancak laik sol yenebilir

İslam karşıtları Hz. Muhammed karikatürlerini yasakladı!


KERRY PARİS'E GİDİYOR

Bu gelişmelerin yaşanırken, Hindistan'da bulunan Dışişleri Bakanı John Kerry'nin artan terör olaylarını görüşmek üzere Paris'e gideceği duyuruldu. Basın toplantısı yapan Kerry, Başkan Obama başta olmak üzere tüm ABD'li yetkililerin Fransız yetkililerle yakın temas halinde olduklarını, ilk saldırı gerçekleştiği anda istihbarat desteği teklifinde bulunduklarını belirtti.

Paris'te teröre karşı tarihi yürüyüş


ABD'nin önde gelen isimlerinin Paris'teki birlik yürüyüşüne katılmamasının eleştirildiği hatılatılan Kerry, "Orada olmayı çok isterdim ama herkesin bildiği üzere önceden planlandığı gibi Hindistan gezisindeyim. Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Victoria Nuland, Paris Büyükelçimiz ve pek çok elçilik çalışanımız orada yürümüşken bunun 'her şeyde kusur aramak' olduğunu düşünüyorum" dedi.

Hollande Davutoğlu'na farklı mı davrandı?

Danimarka Başbakanı Paris'te yere düştü

Je suis Charlie Twitter'a damga vurdu