Parlamento Başkanı da 'soykırım' dedi

Parlamento Başkanı da 'soykırım' dedi
Parlamento Başkanı da 'soykırım' dedi
Almanya Parlamentosu Başkanı Nobert Lammert, 'Ermeni Soykırımı'nın 100'üncü yılını anma toplantısında 'soykırım' ifadesini kullandı.

RADİKAL - Cumhurbaşkanı Joachim Gauck’un 1915 olaylarını “soykırım” olarak nitelendirmesinin ardından, Federal Parlamentoda gerçekleştirilen 'Ermeni Soykırımı'nın 100’üncü yılını anma toplantısında konuşan Parlamento Başkanı Norbert Lammert de “soykırım“ dedi.

Özel oturumun açılış konuşmasını yapan Lammert, soykırımın tanımını yaptıktan sonra, 1915 olaylarını net olarak “soykırım” olarak niteledi. “Biz Almanlar olarak kimseye geçmişi konusunda ders verecek durumda değiliz. Ancak tecrübemizle başkalarını yüzleşme konusunda cesaretlendirebiliriz. Bu acı verse bile. Buna Almanya’nın sorumluluğunu hatırlatmak da dahil. Bu sorumluluğu almak, Ermenistan ve Türkiye ’ye karşı bizim inandırıcı olmamız için şart” diyen konuştu.

MÜLTECİLER HATIRLATILDI

Savaşların ve acıların günümüzde de yaşandığını hatırlatan Lammert, Türkiye’nin bir milyonu aşkın Suriyeli mülteciye kucak açmasını överek, “Türkiye'nin milyonun üstünde mülteciye almasını takdire layık, ama bu büyük az takdir gören hizmete karşılık, Avrupa ’nın utandırıcı oranda insanlık yardımları var. Türkiye’nin günümüzde bu sorumluluğu üstlenmekte gösterdiği istekliliği kesinlikle unutmuyoruz“ dedi.  

Rakel Dink: Bütün insanlığa acı acı ağlıyorum

Bugün yaşayanların o dönemde yaşanan olaylarda sorumluluğu olmadığına değinen Lammert, “Ermenistan ile yakınlaşma ve karanlık tarihin aydınlığa kavuşturulması için mücadele verenlere (Orhan Pamuk, Hrant Dink gibi) destek olmalıyız” ifadelerini kullandı.

Lammert’in ardından sırasıyla  Gernot Erler (SPD), Ulla Jelpke (Sol Parti ), Christoph Bergner (CDU), Cem Özdemir (Yeşiller), Frank Schwabe (SPD), Norbert Röttgen (CDU) Dietmar Nietan (SPD), Erika Steinbach (CDU), Bernd Fabritius (CSU) yaşananların soykırım olduğu yönündeki görüşlerini dile getirdiler.

'HÜKÜMETE KALSA SOYKIRIM YOK'

Cumhurbaşkanı Gauck ve Parlamento Başkanı Lammert’in “soykırım” demelerini öven Cem Özdemir, Alman hükümetinin orta yol bulma çabalarını ”Hükümete kalsa hala soykırım yok diyecekler” sözleriyle eleştirdi.

“1915 olaylarının soykırım olduğu Türkiye’ye zamanında söylenseydi, 6-7 Eylül olayları, Kürt sorunu, Çorum ve Sivas olayları gibi alevilere yönelik olayların önüne geçilebilirdi” diyen Özdemir, Türkiye’de ders kitaplarında 1915 olaylarının tüm açılığıyla ele alınması gerektiğini savundu. Cem Özdemir,”Türk çocukları Talat Paşa ve Enver Paşaları değil, Ermenilere yönelik alınan kararın Kütahya’da uygulanmasına karşı duran, zamanın Kütahya valilerini kahraman olarak görmeli” dedi.

ORTAK METİN ÇIKMADI

Parlamentoda ortak bir metin üzerinde anlaşma sağlanamadığı için herhangi bir oylama yapılmadı. Milletvekillerinin görüşlerini açıklamasının ardından koalisyon ortakları Hıristiyan Birlik (CDU/CSU) ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) grubu, Sol Parti ve Yeşiller tarafından ayrı ayrı hazırlanan metinler görüşülmek üzere komisyonlara gönderildi.

Bulgaristan 'katliam' dedi

KOALİSYON ORTAKLARININ METNİ

Hıristiyan Birlik (CDU/CSU) ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) grubunun üzerinde anlaştığı ve hükümetin de destek verdiği ortak metinde, açıkça “soykırım” kelimesi yer almazken “Jön Türk rejiminin talimatıyla 24 Nisan 1915’te Osmanlı topraklarında bir milyonu aşkın etnik Ermeni’nin planlı olarak tehcir ve kıyımına başlandığına dikkat çekmek istiyoruz. Osmanlı İmparatorluğu'nda Ermenilerin neredeyse tamamen imhasına yol açan olayı esefle karşılıyoruz. Onların kaderi 20’nci yüzyılda korkunç biçimde yaşanan kitlesel kıyım, etnik temizlik, tehcir ve soykırım tarihine bir örnek teşkil ediyor” ifadelerine yer verildi.

Agos'un önünde siyah çelenk bıraktılar!  

Metinde ayrıca Süryani ve Keldaniler gibi diğer Hıristiyan toplulukların da  tehcir ve katliamlardan etkilendiğine vurgu yapıldı. Aynı zamanda Holocaust’a (Yahudi soykırımı) ve Almanya’nın bunun suç ve sorumluluğunu taşıdığına da değinildi.

Yiğit Bulut, Putin'e kızdı

Alman hükümetinden Türkiye’yi Ermenistan ile yakınlaşma konusunda cesaretlendirmesi de istenilen açıklamada, Türkler ve Ermeniler arasında uzlaşma ve tarihsel sorumluluğun üstlenilmesi için gerekli adımların atılması için destek olunması çağrısı yapıldı.

SOL PARTİ ÖNERGESİ

Sol Parti tarafından verilen önergede, 1915 olaylarının açıkça “soykırım” olarak nitelendirilmesi ve Almanya’nın da sorumluluğu hatırlatılıyor. Ermeni ve Almanlar tarafından oluşturulacak bir komisyonda yaşananların ders kitaplarına girmesi de isteniyor.

YEŞİLLER’İN METNİ

Yeşiller tarafından hazırlanan metinde de açıkça “soykırım” sözünün yer alması isteniyor. Ayrıca Almanya’nın Türkiye ve Ermenistan arasında uzlaşma sağlanması konusunda çaba göstermesi talep edilirken, Türkiye-Ermenistan yakınlaşmasının tıkanmasına dikkat çekiliyor. (DHA)

Rusya parlamentosundan 'soykırım' bildirisi