Parti kararına uymayan vekillere para cezası

Parti kararına uymayan vekillere para cezası
Parti kararına uymayan vekillere para cezası
Katalonya egemenlik deklarasyonuna "hayır" demeyen 5 milletvekiline 400'er avro para cezası verildi

MADRİD - İspanya 'nın doğusundaki Katalonya özerk yönetim parlamentosunda geçtiğimiz hafta yapılan “egemenlik deklarasyonu” ile ilgili oylamada, partisinin aldığı “hayır” kararına uymayan Katalonya Sosyalist Parti'den (PSC) 5 milletvekiline para cezası verildi.

PSC idari komisyonu, Katalanların kendi geleceklerine karar verme hakkını içeren “egemenlik deklarasyonu” adlı metinle ilgili 23 Ocak'ta yapılan oylamada, parti yönetiminin aldığı karara uymayarak “hayır” oyu kullanmayan ve oylama sırasında genel kurul salonunu terk eden 5 milletvekiline 400'er avro para cezası verdi.

PSC İDARİ KOMİSYONU SÖZCÜSÜ: DİSİPLİN SORUNU YOK

PSC idari komisyonu sözcüsü Jaume Colboni, “Disiplin sorunu yok, askeri terimler kullanmayalım. Ciddi bir kural ihlali var ve parti tüzüğünde bununla ilgili yaptırımlar belli” dedi. Colboni, verilen cezanın ardından konunun parti içinde görüşülüp, “çözüme kavuştuğunu” söyledi.

EGEMENLİK DEKLARASYONU KABUL EDİLMİŞTİ

Katalonya'da iktidarda olan Yönelim ve Birlik Koalisyonu (CIU) ile ona dışarıdan destek veren Katalonya Cumhuriyetçi Solu (ERC) partisinin girişimiyle oylanan egemenlik deklarasyonu, 85 evet, 41 hayır ve 2 çekimser oyla kabul edilmişti.

Bu arada sosyalistler, Katalonya'nın geleceği ile ilgili görüşlerin tartışılması için konferans düzenleme kararı aldı. Şimdiye kadar İspanya içinde özerk yönetim hakları artırılmış, federal bir Katalonya görüşünü savunan sosyalistler, kendi geleceğine karar verme hakkı konusunu da parti içinde serbestçe tartışmaya açmak istiyor.

Öte yandan PSC'nin İspanya'nın genel politikasıyla ilgili olarak bağlı olduğu Sosyalist İşçi Partisi'nin (PSOE) Genel Sekreteri Alfredo Perez Rubalcaba, “Temel konu, Katalonya'nın İspanya'dan ayrılıp ayrılmaması. Biz sosyalistler kalalım hususunda hem fikiriz” dedi.(aa)