Partisi Fuat Yalan'ı kovdu!

Partisi Fuat Yalan'ı kovdu!
Partisi Fuat Yalan'ı kovdu!
Danimarka'da 'Tüm Çinlileri 140 derecede kaynatarak yok etmeli' diyen Fuat Yalan Sosyal Demokrat Parti'den ihraç edildi

KOPENHAG - Danimarka’nın Helsingör şehrinde 20 yıldır Sosyal Demokrat Parti ’den Belediye Meclisi Üyeliği yapan Fuat Yalan partisinden ihraç edildi. İzlediği bir filmde Uygur Türk’ü bir çocuğa işkence eden Çinliler için sosyal paylaşım sitesinde “Tüm Çinlileri 140 derecede kaynatarak yok etmeli” cümlesi nedeniyle iki ülke arasında krize neden olan Fuat Yalan, partisinin isteği üzerine özür dilemesine rağmen, ihraç kararından kurtulamadı. Parti yönetimi Fuat Yalan’a belediye meclisi üyeliğinden istifa etmesi durumunda partiye üye olarak kalabileceği teklifinde bulundu ancak Fuat Yalan, partinin isteği üzerine özür dilemesine rağmen kendisinden beklentilerin ardı arkasının kesilmediğini söyledi.

 

Fuat Yalan ırkçılık gerçek!Yalan, partiden atılmasına rağmen belediye meclisi üyeliğine bağımsız olarak devam edeceğini söyledi. Fuat Yalan ihraç kararı üzerine “Ben bir hata yaptım ama özür dileyerek hatamı telafi etmeye çalıştım. Ancak parti içindeki bazı çevreler özellikle PKK yandaşı ve Türkiye karşıtı Ermeni yanlısı üyeler bunu fırsat bilerek partiden atılmam için olayı körüklediler. Beni burada yaşayan Türk halkı seçti. Dernekte seçmenlerimize durumu anlattım hepsi arkamda olduklarını söylediler ve meclis üyeliğinden istifa etmememi istediler. Ben de onlara hizmete devam etmek için meclis üyeliğinden istifa etmedim. Benim üyeliğim Sosyal Demokrat Partinin Helsingör Belediyesinde 20 yıldır güçlü olmasında önemli rol oynadı. Şimdi ise bir kalemde silip attılar. Bana haksızlık yapıldığını ve üzüldüğümü söylemek istiyorum” dedi.BAŞKA PARTİDEN ADAY OLABİLİRİM


Sosyal Demokrat Parti Bölge Teşkilatı Başkanı Vibeke Schmidt kararı alırken zorlandıklarını belirterek “bizim için çok zor oldu. Fuat’ı uzun yıllardır tanıyorum. Ama bir ihraç kararı da olmadık nedenle alınmaz. Bir konuda bu kadar uzun gidildiği zaman yönetim kurulunun aldığı kararı normal karşılayabilirim” dedi. Fuat Yalan, bir dahaki yerel seçimlere kadar bağımsız olarak görevine devam edeceğini, önümüzdeki seçimlerde başka bir partiden aday olabileceğini söyledi. (dha/Ünsal TURAN)