Patriotlar, yola çıktı

Patriotlar, yola çıktı
Patriotlar, yola çıktı
Almanya, NATO kararıyla Suriye sınırına yakın bölgede yerleştirilecek Patriot hava savunma sistemlerinin sevkiyatına başlarken, görevli askerlerin ilk grubu Türkiye'ye gönderildi

Alman 1’inci devlet kanalı ARD, yaklaşık 20 kişiden oluşan öncü birliğin, Hollandalı askerlerle birlikte Eindhoven kentinden İncirlik Hava Üssü'ne gittiğini bildirdi. Deutsche Welle de, Patriot füze savunma sistemi kapsamındaki araç ve teçhizatlar da Lübeck kenti yakınlarındaki Travemünde Limanı'na getirildiğini aktardı. Yaklaşık 300 askerî araç ve römork ile 130'dan fazla konteyner, Travemünde Limanı'ndan Danimarka bandıralı "Suecia Seaways" adlı kargo gemisine yüklendi. Yola çıkan gemi Avrupa kıtasının çevresini dolandıktan sonra 21 Ocak'ta İskenderun Limanı'na varacak. Misyon kapsamında Almanya'nın yanı sıra Hollanda ve ABD 'nin Türkiye 'ye ikişer Patriot füze bataryası göndermesi bekleniyor. Patriot hava savunma sisteminin sevkiyatında daha avantajlı olduğu için deniz yolunun tercih edildiği ifade edildi. Yaklaşık 20 kişilik öncü birliğin Hollandalı askerlerle birlikte bölgede misyon için gerekli hazırlıkları yapması bekleniyor. Deniz yolunun maliyeti daha düşük olduğu için hava yolu yerine deniz yolunun tercih edildiği belirtiliyor. Silah ve teçhizatların uçakla taşınması gemiye göre çok daha masraflı. Ayrıca deniz yoluyla bir seferde taşınabilirken, uçakla birden fazla sefer yapmak gerekeceği ifade edildi. Almanya'nın 2006 yılında deniz taşımacılığı kapsamında Danimarka ile imzaladığı ortaklık sözleşmesine göre stratejik sevkiyatlarda Almanya'nın Danimarka'ya ait sivil gemileri kullanma hakkı bulunuyor. Berlin'in de misyonda bu haktan faydalandığı bildirildi.

ALMAN HÜKÜMETİ: ASKERÎ MÜDAHALE ANLAMI TAŞIMIYOR

Alman hükümeti, Türkiye'nin Suriye sınırına gönderilen Alman askerlerinin içinde yer aldığı misyonun, bir askerî müdahale anlamı taşımadığını, Suriye'deki iç savaşa müdahil olmayacağını bildirdi. Almanya Savunma Bakanı Thomas de Maiziere, "Söz konusu olan başından sonuna kadar, NATO bölgesinin ve bu durumda Türk egemenlik alanının korunması için her ihtimale karşı alınan savunma amaçlı bir tedbirdir" dedi.

Ana birlik gelecek hafta konuşlandırılacak Yaklaşık 350 askerden oluşan Alman ana birliğinin konuşlandırılmasına ise gelecek hafta başlanacak. Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle misyonun Türkiye ile dayanışmanın önemli bir işareti olduğunu bildirirken şöyle devam etti:

“Türkiye'de ölümler olduğunu ve bunların Suriye'den yapılan saldırılar sonucu meydana geldiğini unutmamalıyız. Suriye rejiminin neler yapabileceğinin bilinmediği koşullarda Türkiye'nin de bu çerçevede kaygılanması gayet anlaşılır bir durumdur.”

Türkiye'nin korunması amacıyla konuşlandırılan savunma sistemi uçak, füze veya güdümlü füzeleri etkisiz hale getirebiliyor. Ne var ki Patriot füzelerinin asıl tehdit unsuru olan havan toplarına karşı etkisi bulunmuyor. Almanya Savunma Bakanı Thomas de Maiziere, "Bir yandan çatışmanın içine çekilmesi halinde kendisini kararlı bir biçimde koruyabilmeyi diğer yandan da itidalli ve ölçülü tepki verebilmeyi gerektiren, psikolojik açıdan bu zor durumdaki Türkiye'yi destekliyoruz."

MALİYETİ 25 MİLYON EURO

Patriot füzeleri Suriye sınırından yaklaşık 100 kilometre uzaklıkta bulunan Kahramanmaraş'a konuşlandırılacak. Bu, pek çok tatbikatta yer alan Patriot birlikleri için de ilk gerçek misyon olacak. Federal Meclis savunma sisteminin sevkini aralık ayı ortalarında büyük bir çoğunlukla kabul etmişti. Görev süresi 2014 Şubat'ında dolan misyonun Almanya‘ya maliyeti ise 25 milyon euro olarak hesap edildi. Türkiye'ye Almanya'dan toplam 350 asker gönderilmesi bekleniyor.(dha)