Patriot'un gerekçesi 'kimyasal'

Patriot'un gerekçesi 'kimyasal'
Patriot'un gerekçesi 'kimyasal'

NATO toplantısında Türkiye yi temsil eden Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Britanyalı ve ABD li meslektaşları Hague ve Clinton la ayak üstü görüştü.

NATO, Türkiye'nin Patriot talebini Brüksel'deki toplantıda onaylarken Suriye'nin olası kimyasal silah saldırısı gerekçe olarak öne çıkartıldı.

NATO ülkeleri dışişleri bakanları, Türkiye ’nin Suriye sınırına Patriot füze savunma sistemi konuşlandırılması talebini dün Brüksel’deki toplantıda onaylarken Patriot’lara gerekçe olarak ‘olası kimyasal silah saldırısı’ gösterildi. Toplantı öncesi NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Suriye’nin füzelere ve kimyasal silahlara sahip olduğunu belirterek “Tabii ki bu hesaplamalarımız dahilinde olmak zorunda. Müttefikimiz Türkiye’ye etkili savunma ve koruma sağlamanın aciliyetinin bir sebebi de bu. Müttefikimizi savunmak ve her türlü tehdide karşı caydırıcılık için kararlılığımızı göstereceğimizden eminim” dedi. Türkiye’ye kurulacak sistemin yalnızca savunma amaçlı olacağını vurgulayarak ‘uçuşa yasak bölge veya herhangi bir taarruz operasyonunu desteklemeyeceğinin’ altını çizen Genel Sekreter, bu hususu Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’a ‘açık bir dille’ anlattığını vurguladı. Rasmussen, kararın onaylanmasından sonra yaptığı açıklamada “Kimse Türkiye’ye saldırmayı aklına bile getirmesin” uyarısı yaptı. Rasmussen, “Kimyasal silah kullanımı uluslararası hukukun açık ihlali olur” dedi. Dışişleri Bakanlığı ise kararın memnuniyetle karşılandığını belirtti. Yazılı açıklamada şöyle denildi: “Karar, ittifak dayanışmasının ve birliğinin teyiden ve pratikte ortaya konulması bakımından önemli. Alınacak önlemler kesinlikle taarruzi amaçlı değil; savunma amaçlıdır ve hava savunmamızın takviyesine yönelik. Tedbirlerin, uçuşa yasak bölge ihdasıyla bir ilgisi yoktur. Unsurların konuşlandırılacağı yerler, gerekli askeri-teknik analizler sonucunda belirlenecektir.” Lavrov ise Washington Anlaşması’na göre Türkiye’nin kendini savunma hakkı olduğunu ifade ederek saygı duyduklarını söyledi.
Rasmussen’e göre, Patriot sistemine sahip olan Almanya , Hollanda ve ABD önümüzdeki haftalar içinde füzelerin yerleştirilmesi için pratik düzenlemeleri yerine getirecek. Füzelerin yerleştirileceği mevkileri belirlemek için görevlendirilen NATO uzmanları halen Türkiye’de çalışmalarını sürdürüyor. Almanya’nın Türkiye’ye silah ve personel aktarabilmesi için hem parlamentonun hem de bakanlar kurulunun onayı gerekiyor. Hollanda’da ise bakanlar kurulu kararı yeterli olacak. Dünkü toplantıya katılan Alman Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ve ABD’li mevkidaşı Hillary Clinton Şam’ın ‘kimyasal silahın kabul edilemez olduğunu’ belirtti. ABD Başkanı Barack Obama da, Suriye lideri Esad’a “Trajik bir hata yaparak bu silahları kullanırsanız, sonuçları olur ve siz sorumlu tutulursunuz” dedi.

Patriot: Havada imha eden güç


Patriot’lar daha önce Türkiye’ye 1991’deki Körfez Savaşı ve 2003’te ABD’nin Irak işgali sırasında yerleştirildi. Sistem uzunluğu 3-6 m olup ses hızının 5 katı hızla giden füzeleri tespit edip vurabiliyor. 160 km menzilli Patriot 80 kilometreden itibaren hedefe kilitleniyor. Patriot füzeleri karaya yerleştirilmiş bataryalardan ateşleniyor. Batarya füzeler, fırlatıcılar, radar, Angajman Kontrol İstasyonu’nun (ECS) olduğu kamyon ve enerji santral kamyonundan oluşuyor. Geçmişte PAC-2 roketini kullanılan Patriot’larda 2002’den beri PAC-3 tercih ediliyor. PAC-3 füzelerinin boyu 5.2 metre. Ağırlığı 900 kilo, çapı 41 cm olan ve 90 kilo savaş başlığı taşıyan PAC-2’lerin aksine PAC-3’lerin ağırlığı 310 kilo, çapı 25 cm ve taşıdıkları başlık 73 kilo. PAC-3’ler gelen hedefi havada infilak ettiriyor. Dahili radar verici ve yön gösterici bilgisayar taşıyan füzelerin her biri 2-3 milyon dolar. Bataryadaki 16 fırlatıcının tamamı fiberoptik kablolar ve telsiz bağlantılarıyla ECS kamyonuna bağlanıyor. ECS kamyonu ateşleme için fırlatıcılara komut gönderiyor.