Paul: Ben olsam Kürdistan için yeni sınırlar çizerim

Paul: Ben olsam Kürdistan için yeni sınırlar çizerim
Paul: Ben olsam Kürdistan için yeni sınırlar çizerim
ABD'nin önümüzdeki seçimlerde Başkan adaylarından olan Rand Paul, 'Kürdistan'ın sınırlarını kendi ellerimle çizeceğim, onlara bir ülke sözü veriyorum' dedi.

RADİKAL - ABD 'nin 2016 yılı Başkanlık seçimleri için adaylardan biri olan Senatör Rand Paul, Kürtlerin kendi devletlerini kurma imkanının tanınması gerektiğini belirterek, “Ben Kürdistan için yeni sınırlar çizeceğim ve onlara yeni bir ülkenin sözünü veriyorum” dedi.

Paul şöyle konuştu: "Ben olsam bir adım daha ileri giderim: Kürdistan için yeni sınırlar çizerim, onlara bir ülke vaat ederim. Kürtlere bir ülke sözü verirsek, onların ölümüne savaşacaklarını düşünüyorum. Tabii bunu söylemek, gerçekten olmasını sağlamaktan daha kolay. Çünkü gerçekte yeni bir ülke çizebilmek için Türkiye 'yi ve bir ölçüde Irak'ı da dahil etmek zorundasınız. Ortaklık yapacak bir Suriye aslında yok. Ama Suriye'nin yalnızca çok küçük bir bölgesi var -Kobani bu da ağırlıklı olarak Kürt. Benim düşüncem odur ki, bunu yaparsanız ve Kürtler arasındaki parçayı alırsanız, o zaman , Kürtler de Türk topraklarına dair her türlü iddialarından vazgeçerlerse Türkler de [Kürtler'le birlikte] savaşacaktır."


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Irak

  ,

  Suriye

  ,

  Türkiye

  ,

  kürdistan

  ,

  ülke

  ,

  zaman

  http://www.radikal.com.tr/1311490131149013

  YORUMLAR
  (13 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  - user600300

  Artık "Türkiye Kürt'leri ayrılmak istemiyor" farkında değilmisiniz...

  celal - user1033230

  ABD nin nükleer bomba içat ettiği bu dünyada türkler sesini çıkarmamalı israilin bile 170 atom bombası varken türkiyenin 20 tane bile yok

  Sanki ekmek paylaştırıyor mübarek - esiroglu

  Bu mantıkta birinin seçilemeyeceği zaten belli. Bol keseden boncuk dağıtıyor.Babası Ron gibi bu da hayalperest. Ayrıca Pensilvanya doğumlu. Diğer bir hayalperstle hemşeri sayılır. Seçilirse vay ABD'nin haline. Texas'ı da Meksikaya versin.

  Fütursuz... - serbun

  İlerleyen dönemlerde Amerikan başkanı olma ihtimali olan bir kişiden mevcut siyasal ve ekonomik müttefiki olduğu bir ülkenin doğrudan egemenlik haklarına saldırıda bulunan bir tavırla bu tür fütursuzca yapılan bir açıklamanın tesadüfen olduğunu düşünmek inandırıcı olmaz, o veya bu şekilde tartışılacak boyutları olmakla birlikte Türkiye de oluşmakta olan silahsızlanma ve mevcut sorunların demokratik yöntemlerle hakkaniyetli bir eşitlik boyutunda ele alındığı bu zamanlarda bu tarz bir çıkışın yapılması düşündürücüdür. Türk ve Kürt halklarının ana unsur olduğu Türkiye Cumhuriyetinin kendi iç etnik sorunlarıyla yüzleşmesiyle birlikte unutulmamalıdır ki Kuzey Irak Kürt yönetimiyle de siyasal, ekonomik ve askeri ittifak halinde olduğu bir dönemde, böylesi olumlu olarak değerlendirilebilecek durumlar söz konusuyken bu tarz bir ittifak ve sulh ün ülkesinin görece daha muhafazakar, etnik ve dini temellere dayanan siyasi görüşe sahip bir zümrenin üyesi olan bu zihniyetin bu tarz popülist bir yaklaşım sergilemesi bir açıdan beklenebilir bir davranıştır. Yazıda dikkatimi çeken önemli bir noktanın da Türkiye, Suriye ve Irak dan bahsedilirken İran'ın bahsinin geçmemesidir ki böyle bir amaç ve hayal söz konusuyken İran topraklarının söz konusu olmaması ayrıca incelenmesi gereken bir noktadır. Bilinmelidir ki Türk ve Kürt halklarının ana unsur olduğu Türkiye toplumu birlikte güçlü olacağının tarihsel olarak bilincindedir.

  şaka yapmıştır... - user882364

  sadece tek bir şey demek istiyorum. kolaysa gel çiz arkadaş

  umarım başkan olur muş? - user412887

  böyle devam edin.. emperyalizm acaba nasıl dörde bölmüş bize bi anlatın allah aşkına ya... ağzı olan konuşuyor. emperyalizm dediğimiz matah şey evveliyatı var ama 20. yüzyılın başında organize olmuş biçimde peydah olmamış mıdır? bunun sonucu da 1. 2. dünya savaşları. acaba 20. yüzyılın başında o emperyal güçler (tarih yalan söylemez) millet olmayan bir topluluğu yani kürtleri kullanmak adına, başka hiç bir nedeni de yok bunu aklı başında kürtler de biliyor. ülke kurdurmak istemedi mi.. wılson ilkeleri, ilgiliz hegomanyası bunu dayatmadı mı.. ve bunun için 100 küsur yıldır uğraşmıyorlar mı? bi nokta da da başarılı olmadılar mı? millet değil diyerek hakaret felan etmiyorum. siz bu ülkenin bu coğrafyanın insanısınız bunda terddüt yok.. emperyalizmin istediği şey, bu topraklarda güçsüz, millet olamamış, biribirini kesen ilkel kabileler yaratmaktır. sonra kafamıza bombalar yağdırarak demokrasi getirmektir sözüm ona.. buna engel tek unsur ise türk beynelmilel kimliğidir. bu kimlik kesinlikle ırk temelli değildir. bunu emperyalizm çok iyi biliyor çünkü Atatürk'ü çok iyi biliyorlar, çünkü türk tarihini çok iyi biliyorlar, ama biz bilmiyoruz. maalesef maalesef.. bu kimliği de elbirliğiyle içerden dışardan herci merc ettik... son söz paul rand o işler öyle kolay değil. ALLAH sonumuzu hayr etsin.

  Demiştik ama. - user433961

  Yıllar önce sağda solda amerika bölgemizde kesinlikle bir kürdistan devleti istiyor demiştik, pkk yı destekliyor demiştik, harita örnekleri göstermiştik de komplo teorisyeni ilan edilmiştik, artık pkk amerika tarafında açıkça destekleniyor, türkiyede açık medya desteği de alıyor, bir kürdistan için yeterli şartlarda ortadoğuda oluşturuluyor. akp nin yıllardır süren doğuyu batıyla bir tutma tutumu, yatırımlar ve çok şükür ki var olan muhafazkar kürtler Türkiye'de bir parçalanma icin oluşturulmaya çalışılan şartları bozmuş durumda, şimdi komunist ayrılıkçı düşüncede olan kürtler için umut kaynağı başkanlık modeli ile gelebilecek olan özerk bir yönetim,