PEGIDA: Kebap yemeyin, Türkiye'ye gitmeyin

PEGIDA: Kebap yemeyin, Türkiye'ye gitmeyin
PEGIDA: Kebap yemeyin, Türkiye'ye gitmeyin
Hollanda'da İslam karşıtı PEGIDA hareketi taraftarları yaptıkları eylemde 'kebap yememe ve Türkiye'ye gitmeme' çağrısında bulundu.

RADİKAL - Hollanda'nın Utrecht kentinde, ırkçı Batı'nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar (PEGIDA) hareketi taraftarlarının düzenlenen gösteride 20 kişi gözaltına alındı. Geçen ay Utrecht'in merkezinde gerçekleştirdikleri eylemleri olaylı geçen PEGIDA yanlılarına bu kez kentin dışında gösteri yapmalarına izin verildi.

Hogelandsepark meydanında düzenlenen eylemde göstericilere yürüyüş izni verilmezken, polis gösteri alanında geniş güvenlik önlemleri aldı. PEGIDA taraftarları gösteri sırasında ellerinde İslam karşıtı sloganların yazılı olduğu pankartlar taşırken, mitingde yapılan konuşmalarda da göçmen ve Müslümanların sınır dışı edilmesi çağrısında bulundular. Savcılık kararı gereği suç unsuru taşıyan bazı pankartlara izin verilmezken, PEGIDA karşıtı bir grubun gösteriye müdahale girişimi de meydanda gerginliğe neden oldu.

Angela Merkel'e çarşaf giydirdiler

Gösteriyi düzenleyen Edwin Wagensveldde, PEGIDA destekçilerinden 'artık kebap yememeleri ve Türkiye'ye tatile gitmemelerini' istedi.

Polis, zaman zaman tansiyonun yükseldiği gösteride yaklaşık 20 kişinin gözaltına alındığını duyurdu. 

Merkel için 'idam sehpası' kurdular

Geçen sene Ekim ayında kurulan ve ilk gösterisini Almanya'nın Dresden kentinde düzenledikten sonra hızla diğer ülkelere de yayılan PEGIDA, Müslüman ve göçmen karşıtı ırkçı, ayrımcı görüşleriyle biliniyor. (AA) 

Irkçı Pegida'nın kuruluş yıl dönümü yürüyüşüne izin verilmedi

Pegida'nın sözcüsü aylar sonra özür diledi