Pegida'dan gövde gösterisi

Pegida'dan gövde gösterisi
Pegida'dan gövde gösterisi
Yabancı ve İslam düşmanı Pegida hareketinin Almanya'nın Dresden kentinde düzenlediği mitinge binlerce kişi katıldı.

RADİKAL - Kısaca Pegida olarak anılan " Batı ’nın İslamlaşmasına Karşı Yurtsever Avrupalılar" hareketi, Almanya 'nın Dresden kentinde bir miting düzenledi. Mitinge katılanların Alman bayrakları ve sığınmacılara karşı sloganların yer aldığı döviz ve pankartlar taşıdıkları gözlendi. Mitingde Pegida hareketinin kurucusu Lutz Bachmann da kürsüye çıktı.

Bachmann hakkında bir süre önce "halkı kin ve nefrete kışkırttığı" iddiasıyla dava açılmıştı. İddianamede Bachmann’ın 2014 sonbaharında yazdığı, ocak ayında ortaya çıkan Facebook paylaşımlarında yabancılara dair kullandığı hakaret niteliğindeki ifadelere atıfta bulunularak, Bachmann’ın kamu huzurunu bozmayı göze aldığı, sığınmacıların insanlık onuruna saldırdığı, hakaret ve kötü niyetli aşağılamalarla sığınmacılara karşı nefreti körüklediği belirtilmişti.

Pegida'nın sözcüsü aylar sonra özür diledi

Federal Anayasayı Koruma Dairesi Başkanı Hans-Georg Maassen, geçen ay verdiği bir demeçte, sığınmacılara karşı şiddetin arttığına dikkat çekerek "Aşırı sağcı terör tehdidiyle karşı karşıyayız" uyarısında bulunmuştu. Almanya Polis Sendikası Başkanı Rainer Wendt de sığınmacı karşıtı protestolarla bağlantılı olarak "aşırı sağcı terörizm tehdidine" dikkat çekmişti.

İspanya'da ilk PEGIDA gösterisi yapıldı

Selefiler ve Pegida aynı anda sokağa çıkıyor