Pentagon Bin Ladin kitabı için dava açmayı düşünüyor

Pentagon Bin Ladin kitabı için dava açmayı düşünüyor
Pentagon Bin Ladin kitabı için dava açmayı düşünüyor
ABD Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon) Baş Hukuk Müşaviri Jeh Johnson, Usame Bin Ladin'in öldürüldüğü operasyonda görev alan ve operasyonu anlatan bir kitap yazan emekli asker hakkında yasal işlem başlatmayı değerlendirdiğini söyledi.

Johnson, Bin Ladin operasyonunu icra eden ABD özel birlikleri “Navy Seal”den emekli olan ve “No Easy Day” adlı kitabı “Mark Owen” takma adıyla yazan eski askere hitaben yazdığı mektupta, askerin, kendisini gizli bilgileri “asla ifşa etmemekle” bağlayan, 2007 yılında ABD Deniz Kuvvetleri ile iki gizlilik anlaşması imzaladığını belirtti. 

Pentagon'un, kitabın kopyasını inceledikten sonra, yazarın söz konusu anlaşmaları “esasen çiğnediği ve ihlal ettiği” sonucuna vardığını kaydeden Johnson, mektubunda askere hitaben, “Size bu mektubu, imzaladığınız anlaşmaları esasen çiğnediğiniz ve ihlal ettiğinizi dikkatinize sunmak ve bakanlığın siz ve sizinle birlikte hareket eden herkes hakkında, bu durumun ışığında imkanımız dahilindeki tüm yasal yolları kullanmayı düşündüğüne dair bilgilendirmek için yazıyorum” ifadelerini kullandı.
Johnson, kitabın kopyalarının zaten piyasaya düştüğüne işaret ederek, 'Kitabınızın kamuoyuna daha fazla dağıtımı, anlaşmalarınızın çiğnenmesi ve ihlalini daha da ciddi boyuta getirecektir” dedi. 

ABD'de Dutton Yayınevi tarafından gelecek hafta piyasaya sürülmesi beklenen ve daha yayımlanmadan ülkede derin tartışmalara neden olan kitabın yazarının gerçek kimliğinin, “Navy Seal”den geçen yıl emekli olan Matt Bissonnette olduğu Amerikan medyasında yer almıştı. Yazarın, kitabı, askeri gizlilik anlaşmaları gereği piyasaya sürülme öncesinde gözden geçirilmesi için yetkililerin bilgisine sunmadığı belirtilmişti. Pentagon kuralları gereği, emekli personel , eski çalışan ya da aktif görevde olmayan yedek askerlerin kamuoyuyla paylaşacakları bilgiler ulusal güvenlik gerekçesiyle kontrole tabi tutuluyor. (AA)


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Seal

  ,

  emekli

  ,

  personel

  ,

  Pentagon

  ,

  güvenlik