Pentagon 'eğit donat' programı için asker gönderecek

Pentagon 'eğit donat' programı için asker gönderecek
Pentagon 'eğit donat' programı için asker gönderecek
ABD Savunma Bakanlığı Suriyeli muhalifleri eğitmek için 3 ülkeye asker göndereceğini duyurdu.

RADİKAL - ABD Savunma Bakanlığı (PENTAGON), ‘donat ve eğit” programı kapsamında Suriyeli muhalif güçleri eğitmek üzere, 400 Amerikan askerinin Türkiye , Katar ve Suudi Arabistan’a gönderileceğini açıkladı.

PENTAGON ayrıca güvenlik ve lojistik destek personeli de yollayacak. IŞİD’e karşı mücadele etmek için bahar başlarında başlaması beklenen ‘donat ve eğit’ programında bir yıl içinde 5000 Suriyeli muhalif eğitilecek. Ancak PENTAGON’a göre, IŞİD’in ele geçirdiği bölgeleri geri alabilmek için en az 15.000 kişilik silahlı güce gereksinim var. İlk 5000 kişinin ‘donat ve eğit’ maliyeti 500 milyon dolara mal olacak. (DHA)


  http://www.radikal.com.tr/127412112741211

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Çok yanlış - legendary

  Daha önce yaşananlardan ders çıkarılmalıydı. Amerika'nın Afganistan'da Sovyet işgaline karşı mücahitlere verdiği desteğin sonra neye dönüştüğünü biliyoruz. Bu nedenle bu tip çabalar faydasızdır. Kısa sürede ılımlı görülen muhaliflerin de birer cihatçıya dönüşeceğinden kimse kuşku duymamalıdır. Amerikan dış politikasının en büyük hatası hatalarından ders almama konusunda ısrarlı görünmesidir... Dışarıdan yapılan siyasi dayatmalar hep hüsran getirmiştir. Biliyoruz ki Esat bir diktatör ve o koltuğu bırakmayacak ama buna karşın dış müdahale de bir o kadar yanlıştır. Her toplum kendi değişim sürecini kendi yaşamalıdır. Düşe kalka, mücadele ederek, çabalayarak, yanılarak... Avrupa bu yoldan geçti. Zor yoldan öğrendi. İslam dünyası da bu yoldan geçmeli. Zor yoldan öğrenecekse öyle olacak. Avrupa yüzyıllarca mezhep savaşlarıyla birbirini kırdı ve gücü tükenene kadar bu savaşı sürdürdü. Sonra ayağa kalktı. İslam dünyasının da yaşaması gereken bu. Bu topraklar şu an en ilkel toplumsal anlayış olan farklı toplulukları (kendinden görmediğini) ezme, sindirme veya yok etme düsturunu sonuna kadar hangi siyasi hareket olduğundan bağımsız (milliyetçi veya İslamcı akım olsun) şekilde yaşıyor... Bu düstur içinde Şii Sünni'ye Sunni Şii'ye ve her ikisi de Müslüman olmayanlara yaşam hakkı tanımadan hareket ediyor. Enerjileri tükenene kadar bu böyle sürüp gidecek. Nice gençler, masumlar da bu savaşların içinde ölecek ama maalesef toplumlar hep zor yoldan öğrendiği için böyle olması gerekecek. Sonra ortalama bir Avrupalı gibi farklı olanla birlikte yaşamayı öğrendiğinde zaten gerisi kolay olacak...