Pentagon: Rusya ateşle oynuyor

Pentagon: Rusya ateşle oynuyor
Pentagon: Rusya ateşle oynuyor
Rusya'nın nükleer silah envanterine 40 yeni füze eklemesine Pentagon'dan sert tepki geldi. ABD Savunma Bakanı Yardımcısı Robert Work, konu hakkında yaptığı açıklamada, 'Nükleer silah kartını kullanarak tansiyonu yükseltip ipleri elinde tutmaya çalışanlar ateşle oynuyor' dedi.

RADİKAL - ABD 'den Rusya'nın nükleer başlıklı kıtalararası balistik füze envanterini genişletme kararına ABD'den şu ana kadarki en sert tepki geldi. ABD Savunma Bakanı Yardımcısı Robert Work, Temsilciler Mecisi'nde yaptığı konuşmada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in '40 yeni nükleer füze alıyoruz' açıklamalarını eleştirdi ve "Moskova'nın askeri avantaj elde etmesini önlemek konusunda son derece kararlıyız" dedi.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Moskova'nın nükleer güçle komşularını sindirme politikasının geri teptiğini savunan Work, "NATO üyeleri birbirlerine daha yakın hale geldiler" dedi. Work sözlerine, "Nükleer silah kartını kullanarak tansiyonu yükseltip ipleri elinde tutmaya çalışanlar ateşle oynuyor. Gerilimin tırmanmasının son noktası nükleer silahların kullanılmasıdır" diyerek devam etti.

Putin: Güçlü ordu Rusya'nın güvencesi

BÜTÇENİN YÜZDE 7'Sİ

Work, Rusya'nın orta menzilli nükleer silahlar anlaşmasını ihlâl ettiğini de söyledi. Anlaşma 500 ila 5 bin 500 kilometre menzilli balistik nükleer füzeleri yasaklıyor. Work ABD Başkanı Barack Obama yönetiminin anlaşma ihlâllerine karşı nasıl bir yanıt verileceği konusunda görüşmelere devam ettiğini vurguladı ve "Kimsenin avantaj elde etmesine izin vermeyiz" dedi.

Putin: Batı'ya yaptırımlar bir yıl daha sürecek

ABD'nin nükleer silah envanterinin modernize edilmesinin ve bakımının Savunma Bakanlığı bütçesinin yüzde 7'sine mâl olacağını da söyleyen Work, bütçenin genişletilmemesi halinde farklı alanlarda tasarrufa gidilmesinin zorunlu olduğunu da belirtti.

UZUN SOLUKLU PROGRAM

ABD Savunma Bakanlığı, 10 yılda toplam 355 milyar dolara mâl olacağı tahmin edilen kapsamlı bir nükleer silah, denizaltı, bombardıman uçağı modernizasyonu programı başlatacak. Uzun soluklu programın 30 yıllık toplam maliyetinin ise 1 trilyon doları aşacağı ifade ediliyor. Work sadece nükleer silah modernizasyonunun 2021 - 2035 yılları arasında yıllık 18 milyar dolarlık bir maliyet yaratacağını ifade etti. Pentagon'un yıllık bütçesi 500 milyar dolar seviyesinde.

Bütçenin artırılmaması halinde Pentagon'un zor durumda kalacağını belirten Work, "İlave finansman olmadan bu kadar büyük çapta harcamaları yapmak bizi çok ama çok zorlu kararlar vermeye iter" uyarısını yaptı.

Rusya: Suudi Arabistan ve Körfez ülkeleri Esad'a dua etmeli

Rusya'dan AB'ye yaptırım yanıtı