Pentagon sözcüsünden IŞİD'le mücadelede Türkiye açıklaması

Pentagon sözcüsünden IŞİD'le mücadelede Türkiye açıklaması
Pentagon sözcüsünden IŞİD'le mücadelede Türkiye açıklaması
ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Jeff Davis, Türk uçaklarının IŞİD'e karşı mücadelede hava saldırılarına katılacağı zamana ilişkin, "Çok kısa zamanda, herhangi bir gün veya saat vermiyorum ama çok yakında" dedi.

RADİKAL- Sözcü Davis, Pentagon'da düzenlediği basın toplantısında, ABD ile Türkiye arasında IŞİD'e karşı verilen mücadelede varılan anlaşmaya ilişkin soruları yanıtladı. İmzaların atılmasının ardından Türk uçaklarının hava saldırılarına ne zaman katılacağına yönelik soruya Davis, "Çok kısa zamanda, herhangi bir gün veya saat vermiyorum ama çok yakında" yanıtını verdi.

Davis, Türkiye'nin koalisyonun hava saldırılarına dahil olmasının daha fazla hedefleri vurabilmelerine, daha fazla uçuşlar yapabilmelerine imkan sağlayacağının altını çizdi.

Eski ABD büyükelçisi Edelman'dan İncirlik analizi: Türkiye'yle tehlikeli pazarlık

Hava saldırılarında sadece Suriye ve Irak'taki IŞİD noktalarının hedef alınacağını ve Türkiye'nin de bunun bir parçası olmayı kabul ettiğini vurgulayan Davis, Türkiye'nin PKK 'ya yönelik hava saldırılarında ise havada uçuşların çakışmasını önlemek için kendilerini önceden haberdar ettiklerini kaydetti.

Telegraph: Türkiye güvenli bölge için Türkmen milisleri eğitmeye başladı

Davis, PKK'nın "terör örgütü olduğunu" ve Türkiye'nin de kendilerini savunma hakkı bulunduğunu tekrarladı.

(AA)