Pentagon Trump'a kızdı!

Pentagon Trump'a kızdı!
Pentagon Trump'a kızdı!
ABD Savunma Bakanlığı, Cumhuriyetçi Parti başkan aday adaylarından Donald Trump'ın İslam karşıtı açıklamalarınının ülke güvenliği için tehlike oluşturduğunu açıkladı.

RADİKAL - Savunma Bakanlığı Sözcüsü Peter Cook, Pentagon'da düzenlediği günlük basın toplantısında, Cumhuriyetçi başkan aday adaylarından Donald Trump'ın İslam karşıtı açıklamaları ile ilgili bir soruya verdiği yanıtta, bu tür söylemlerin ülke güvenliği için tehlike oluşturduğunu belirtti.

Peter Cook, Trump'ın adını vermeden, Müslümanları dışlayan açıklamaların IŞİD'e olan desteği artırdığını da savundu. ABD'nin sınırlarını Müslümanlara kapatmasının ülkenin aşırılık içeren ideolojilerle savaşına zarar vereceğini söyleyen Cook, “ABD'yi İslam inancıyla karşı karşıya getiren her türlü açıklama hem değerlerimize, hem de ulusal güvenliğimize aykırı" diye konuştu. Cook, Amerikan ordusunda görev yapan bir çok Müslüman asker olduğunu da belirtti.

Necati Özkan yazdı. "Amerikalılar uyanacak mı?"

Cook, bir başka soru üzerine, Musul'a asker gönderilmesi konusunda kararı Türkiye'nin verdiğini, bunun ABD yada koalisyon güçleri ile bir ilgisi olmadığını söyledi. Cook, “Türkiye ve Irak iki egemen ülke, asker sevkiyatı konusunda bize haber verilmedi. Görüyoruz ki Irak rahatsızlık duymuş bundan, kendi aralarında görüşmekteler ve sorunsuz bu konuyu aşacaklarını umuyoruz" diye konuştu.

Peter Cook, Suriye yönetiminin, “Koalisyon güçleri Suriye ordusunu vurdu" iddialarını bir kez daha yalanladı. Cook, “6 Aralık'ta o bölgede hiçbir koalisyon gücü yoktu. En yakın koalisyon saldırısı, o bölgenin yaklaşık 59 kilometre güneydoğusunda, IŞİD'in kontrolündeki petrol kuyularına yapıldı" dedi. (Nafız ALBAYRAK/NEW YORK/DHA)

Donald Trump'tan "Müslümanlar ABD'ye alınmasın" çağrısı

BM'den Donald Trump'a tepki

10 maddede Trump'ın ses getiren açıklamaları