Pentagon: Türkiye, 'bize bulaşma' mesajı veriyor

Pentagon: Türkiye, 'bize bulaşma' mesajı veriyor
Pentagon: Türkiye, 'bize bulaşma' mesajı veriyor
Beyaz Saray, Türkiye ile Suriye sınırında meydana gelen olaylarla ilgili, 'Müttefikimiz Türkiye'nin yanındayız' mesajı verirken, Pentagon Türkiye'nin yaptığı misillemeye dikkat çekti.

NEW YORK - Suriye ’nin, Akçakale’de 5 kişinin ölümü, 9 kişinin de yaralanması ile sonuçlanan saldırısını kınadığını belirten Beyaz Saray Sözcüsü Tommy Vietor, "Sorumluluk sahibi bütün uluslar şunu açıkça söylemeli ki; Esad’ın zamanı çoktan doldu, çekip gitmesi gerek’ diye konuştu. Vietor, Esad’ın kanlı baskısının kendi yönetimine karşı çıkan, kendi halkına karşı olduğunu, ABD olarak müttefik Türkiye ’nin yanında durduklarını belirtti.

PENTAGON: TÜRKİYE, ’BİZE BULAŞMA’ MESAJI VERİYOR
ABD Savunma Bakanlığı PENTAGON, Suriye’den ateşlenen ve Akçakale’de 5 kişinin ölümüne, 9 kişinin de yaralanmasına yol açması ve Türkiye’nin de Suriye’de belirlenen hedefleri vurması ile ilgili gelişmeleri kaygı ile izlediğini bildirdi.

Adı açıklanmayan üst düzey bir PENTAGON yetkilisi, durumu kaygı ile izlediklerini, ancak şu anki durumun çatışmanın daha da büyüyeceğine ilişkin herhangi bir sinyal vermediğini belirtti. PENTAGON yetkilisi, ’Bize göre Türkiye temel olarak Suriye’ye benle uğraşma. Suriye’de, içeride her ne oluyorsa bize bulaşma’ mesajı veriyor’ diye konuştu.

Çatışmaların büyümesinin 2 ülkenin de çıkarına uygun düşmeyeceğini belirten üst düzey PENTAGON yetkilisi, ’Bazi yönlerden Türkiye’nin kaybedeceği daha çok şey olur böyle bir çatışmada. Halihazırda Suriye’den gelen mülteci sorunları var ve çatışma bunu daha da kötüleştirir. Zaten Suriye’nin o kadar çok problemleri var ki, hükümetin bunların üstüne yeni bir sorun eklemek isteyeceği en son şey olur’ diye konuştu. (Nafiz ALBAYRAK - DHA)