Pentagon yeni kuşak Bin Ladin'i ağırlamış

Pentagon yeni kuşak Bin Ladin'i ağırlamış
Pentagon yeni kuşak Bin Ladin'i ağırlamış

Evlaki Yemen'de yaşıyor, Kaide'nin Arap Yarımadası'ndaki faaliyetlerini yönlendirmekle suçlanıyor.

11 Eylül sonrası Pentagon'daki Müslümanlarla toplantıda Kaide'nin genç kuşak lideri Evlaki bile ağırlanmış!. Evlaki şimdi CIA'in suikast listesinde.

WASHINGTON / AFP
Amerikalı yetkililerin yeni ‘Usame bin Ladin’ gözüyle baktığı, Kaide liderlerinden Enver el-Evlaki’nin ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) binasında ağırlandığı ortaya çıktı. Hem ABD hem Yemen vatandaşı olan, Yemen’de saklandığı sanılan ve CIA’in suikast listesinde bulunan imam Evlaki, meğer 11 Eylül 2001 saldırıları sonrası Pentagon’da Müslüman cemaatle diyalog amacıyla düzenlenen bir yemeğe davet edilmiş.

Pentagon’u etkilemiş
İlkin Fox News FBI belgelerine dayanarak Evlaki’nin askeri ve bakanlık yetkilileriyle öğle yemeğinde bir araya geldiğini duyurdu. Bir bakanlık çalışanı, Evlaki’nin Alexandria kentinde konuştuğunu duyunca kendisine davetiye göndermiş. Bakanlık çalışanı “Bu imamdan etkilendiğimi hatırlıyorum. Kaide’yi ve terör saldırılarını lanetliyordu” derken, ABD ordusu sekreterinin Pentagon’da konuşacak ılımlı bir Müslüman aradığı aktarılıyor. Oysa FBI 11 Eylül sonrası saldırganların imamın vaazlarına katıldığı ve üçünün imamla bağlantısı olduğu gerekçesiyle Evlaki hakkında tahkikat başlatmıştı. Davetiyeyi onaylayan Pentagon’un bundan haberdar olup olmadığı bilinmiyor.
Haber patlayınca, ordu sözcüsü Dave Lapan, “Savunma bakanlığı ofisinin (OSD) 11 Eylül sonrası İslam ’ı daha iyi anlamak için düzenlediği gayrıresmi bir toplantı söz konusuydu” açıklamasını getirdi. ABD’nin kendi vatandaşı için suikast emri çıkarması nadir bir durum olsa da nisanda Başkan Barack Obama bu yola başvurmuştu. Obama yönetimi Evlaki’yi üç olayın azmettiriciliğiyle suçluyor:

‘Fort Hood’u kana bulattı’
1) Geçen yıl Fort Hood askeri üssünde Filistin asıllı Amerikalı psikiyatrist asker Nidal Hasan’ın ateş açarak 13 kişiyi öldürmesi, 30’unu yaralaması. (Saldırıdan sonra Hasan ile Evlaki arasında yoğun e-posta trafiği saptandığı duyurulmuştu.) 2) Noel günü Avrupa’dan Detroit’e uçan bir Amerikan yolcu uçağının havaya uçurulması girişimi 3) New York’un Times meydanında bombalı otomobille saldırı düzenleme girişimi.
Blogu, Facebook sayfası ve YouTube’da pek çok videosu bulunan Evlaki, Fort Hood saldırısını övüp böyle işler yapacaklarsa Müslümanların hepsinin ABD ordusuna katılması gerektiğini söylemişti. Arap Yarımadası’ndaki Kaide faaliyetlerini yönlendirmekle suçlanan Evlaki’ye suikast emrine karşı babası ABD hükümetine dava açtı.