Pentagon'dan Eş Şebab'a ağır darbe

Pentagon'dan Eş Şebab'a ağır darbe
Pentagon'dan Eş Şebab'a ağır darbe
ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, terör örgütü Eş Şebab'ın liderlerinden Adan Garar'ın insansız hava aracıyla düzenlenen saldırıda öldürüldüğünü bildirdi.

RADİKAL -  ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, terör örgütü Eş Şebab'ın liderlerinden Adan Garar'ın Hellfire füzeleri bulunan bir insansız hava aracıyla vurulduğunu açıkladı. Garar'ın başkent Mogadişu'nun 240 kilometre batısındaki Dinsoor kasabasının yakınlarında öldürüldüğü kaydedildi.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Pentagon'dan yapılan açıklamada Garar'ın öldürülmesiyle "Somali'deki Eş Şebab terör örgütüne büyük bir darbe daha vurduğu" belirtildi. Pentagon'un açıklamasından birkaç saat önceyse Eş Şebab'ın kuzeybatı Kenya'da düzenlediği saldırıda dört kişi öldü.

ALIŞVERİŞ MERKEZİ KATLİAMI ŞÜPHELİLERİNDEN

Garar, 2013'te 67 kişinin öldüğü Kenya'daki Westgate Alışveriş Merkezi saldırısının şüphelilerinden biriydi. ABD, Garar'ın "ABD vatandaşlarını ve çıkarlarını hedefleyen" faaliyetlere liderlik ettiğine inanıyor. Pentagon'a göre Garar, örgütün güvenlik ve istihbarat kanadındaydı ve "Eş Şebab'ın dış operasyonlarını koordine etmekle sorumlu önemli bir örgüt üyesiydi."

Kenya'daki katliam hafızalara bu görüntülerle kazınmıştı

Washington, Somali'de 2011'den bu yana Eş Şebab'ı güçlü olduğu bölgelerden süren Afrika Birliği gücüne destek veriyor. Örgüt, Afrika Birliği gücünde oynadığı rolden dolayı Kenya'yı cezalandırmak istiyor.

Eş Şebab Mogadişu'da otele saldırdı

Eş Şebab komutanı: Beyaz Dul'u yakalatabilirim

Somali'deki saldırıyı Eş Şebab örgütü üstlendi