Pentagon'dan Rusya'ya yalanlama

Pentagon'dan Rusya'ya yalanlama
Pentagon'dan Rusya'ya yalanlama
ABD Savunma Bakanlığı'ndan bir yetkili, Rus lider Putin'in sözlerini yalanlayarak, 'Rusya, uçuş planlarını ABD ile paylaşmıyor' ifadesini kullandı.

RADİKAL - ABD Savunma Bakanlığı'ndan (Pentagon) bir yetkili, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Türk hava sahasını ihlal eden Rus uçağının düşürülmeden önce ülkesinin uçağın bilgilerini Washington ile paylaştığı yönündeki sözlerinin doğru olmadığını söyledi. İsminin açıklanmasını istemeyen yetkili, "Rusya, uçuş planlarını ABD ile paylaşmıyor" dedi.

Yetkili, Rus liderin geçen hafta Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile yaptığı ortak basın toplantısında konu üzerine değerlendirmede bulunurken, uçağın bilgilerini ABD ile paylaştıklarını ve ABD'nin de bunları diğer koalisyon ülkeleri ile paylaştığı sözlerinin gerçeği yansıtmadığını belirtti. Putin, basın toplantısında "Peki biz ABD'lilere bu bilgiyi neden verdik?" şeklinde soru yöneltmişti.

Başbakan Davutoğlu: Rus pilotun cenazesi Türkiye'ye teslim edildi

TÜRKİYE RADAR İZİYLE YANIT VERMİŞTİ

Rusya Savunma Bakanlığı’nın “Uçağın Türkiye hava sahasını ihlal etmediğini ve bunu kanıtlayabileceklerini” açıklamasına Genelkurmay Başkanlığı radar izini yayınlayarak yanıt vermişti. Radar izinde, düşürülen uçağın Hatay Yayladağı bölgesinin Suriye içine doğru giren en uç noktasında ihlal yaptığı görülüyor. (Hürriyet) 

Rusya'da polis yurda baskın yapıp Türk öğrencileri gözaltına aldı

Rus milletvekili: Dönerden vazgeçin

Rusya ve Türkiye'den farklı ses: Savaş ölüm ve yoksulluktur