Pentagon'dan Uludere açıklaması

Pentagon'dan Uludere açıklaması
Pentagon'dan Uludere açıklaması
Pentagon Sözcüsü George Little, WSJ'nin haberini resmi olarak doğruladıkları yönündeki haberlerin doğru olmadığını açıkladı.

WASHINGTON - ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü George Little, Türk basınında yer alan, “Pentagon'un Uludere olaylarıyla ilgili ABD basınında yer alan iddiaların arkasında durduğu”na yönelik yorumlara ilişkin, “Ben Wall Street Journal'ın haberi veya haberinin içeriği konusunda yorum yapmadım. Türkiye ile terör örgütü PKK dahil bir dizi konuda birlikte çalışıyoruz ve iş birliğimiz devam edecek” dedi.

Little, Pentagon'da, AA muhabirinin konuyla ilgili sorusu üzerine, Wall Street Journal'ın (WSJ) haberi ve içeriği üzerine yorumda bulunmadığını belirterek, şunları kaydetti:

“Türkiye ile ABD arasındaki önemli müttefiklikten bahsettim. Türk müttefikimizle çok güçlü askeri ilişkilerimiz var. Terör örgütü PKK dahil Türkiye ile bir dizi konuda birlikte çalışıyoruz. PKK ile mücadele çabalarında beraber hareket ediyoruz ve işbirliğimiz devam edecek.

Uzun yıllardır güçlü, sağlam ve çok önemli bir müttefiklik ilişkimiz var. Bunun devamını bekliyoruz.”

Sözcü Little, başka bir soruya karşılık, “Bu (WSJ'nin haberi) ABD-Türkiye arasındaki bağlara zarar vermeyecektir” diye konuştu. (aa)