Pervin Ahmedinejad: Seçimlere hile karıştı

Pervin Ahmedinejad: Seçimlere hile karıştı
Pervin Ahmedinejad: Seçimlere hile karıştı
İran'da Cuma günü yapılan seçimlerde meclise giremeyen Pervin Ahmedinejad, seçimlere hile karıştırıldığını iddia etti.

TAHRAN - Ahmedinejad ailesinin doğum yeri olan Germsar kentinden aday olay Pervin Ahmedinejad, seçimi diğer muhafazakar rakibine karşı 2 bin oy farkıyla kaybettikten sonra 2009 yılında muhalif yeşiller tarafından ortaya atılan iddiayı ortaya attı.

Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın da kardeşi olan Pervin Ahmedinejad, seçim bölgesindeki oylamaya hile karıştığını ileri sürerek itiraz dilekçesi verdiğini belirtti. Cumhurbaşkanı’nın kız kardeşi, "Seçim bölgemde, seçimlerin yapıldığı gün ve gece , bazı adaylarca usulsüzlüklerin yapıldığı görüldü ve bu mesele birçok seçmen tarafından da saplanmış durumdadır. Yapılan bu usulsüzlükleri yazılı itirazla ilgili kurumlara bildirdim ve yetkiliklerin bu konudaki yanıtını bekliyorum" dedi.

Toplam 10 adayın yarıştığı ve parlamentoda 1 kontenjanı bulunan Germsar kentinde, resmi olmayan ilk sonuçlara göre Pervin Ahmedinejad 15 bin 552 oyda kalırken diğer muhafazak?r rakibi Gulamrıza Katip, aldığı 16 bin 672 oyla birinci oldu. Sonuç Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’a ağır bir darbe olarak nitelendirildi. Pervin Ahmedinejad’ın ortaya attığı hile iddiası 2009 yılında muhalif yeşillerce ortaya konulan iddiayı anımsattı. Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın zaferi ile sonuçlanan 2009 yılındaki cumhurbaşkanı seçimlerine, ‘yeşiller’ hile karıştırıldığını iddia etmişti. Bu arada Pervin Ahmedinejad’ın oğlunun bir Türk kızla evli olduğu ifade edildi.


  ETİKETLER:

  Seçim

  ,

  Aday

  ,

  Kız

  ,

  Gece

  ,

  İddia

  ,

  Resmi

  ,

  muhafazakar

  ,

  seçmen

  ,

  oy

  ,

  Karşı