Peşmerge Özel Kuvvetler Komutanı Veysi: Askeri yardım verilirse IŞİD'i bitiririm

Peşmerge Özel Kuvvetler Komutanı Veysi: Askeri yardım verilirse IŞİD'i bitiririm
Peşmerge Özel Kuvvetler Komutanı Veysi: Askeri yardım verilirse IŞİD'i bitiririm
Irak'ta IŞİD ile savaşan Kürdistan Bölgesel Yönetimi Zerevani Özel Kuvvetler Komutanı General Aziz Veysi, Avrupa ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletleri'nin askeri yardım yapması durumunda eğitimli ve tecrübeli kuvvetleri ile IŞİD'i sahada bitirebileceğini söyledi.

RADİKAL - IŞİD'in Musul'u ele geçirdiği 9 Haziran 2014 tarihinden bu yana Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin en seçkin birliği olarak gösterilen Zerevani Özel Kuvvetleri bir çok cephede savaşa katıldı. Özellikle Musul çevresinde görev yapan Zerevani güçlerinin Genel Komutanı General Aziz Veysi de çatışmanın başladığı ilk günden bu yana cephede yer aldı. 1.5 yıla yaklaşan süredir savaşı bizzat cepheden yöneten Aziz Veysi, IŞİD ile girilen çatışmaların çoğuna katıldı. General Veysi, karargahının bulunduğu Batı Dicle Cephesi'nden Avrupa ülkeleri ve Amerika'ya çağrıda bulundu.

'TERÖRÜ TÜM AVRUPA'YA YAYACAK'

IŞİD'in Ortadoğu'da kullandığı vahşi terör yöntemlerini bundan sonra sadece Fransa değil tüm Avrupa'da yayacağını söyleyen General Aziz Veysi, Avrupa ve Amerika'nın en son gelişmiş askeri ve istihbarat teknolojisine sahip olmasına rağmen, IŞİD'e karşı mücadelede hava saldırılarının ötesine gidemeyeceğini öne sürdü. Aziz Veysi şöyle konuştu:

"Aylardır, Amerika öncülüğünde koalisyon güçlerine ait savaş uçakları Irak ve Suriye'de IŞİD hedeflerini bombalıyor. Şimdiye kadar bu bir sonuç vermedi. IŞİD'i ezmek ve bitirmek istiyorsan, mutlaka sahada savaşmalısın. Biz iki yıla yakındır sahada IŞİD'le göğüs göğüse savaşıyoruz. Dünyayı tehdit eden bu barbar çete örgütünü biz inancımızla, irademizle ve kurban vererek durdurduk, gerilettik ve yendik. Askeri yardım ve destek verilirse IŞİD terör örgütünü eğitimli peşmerge gücümle her sahada bitiririm." (Felat BOZARSLAN/ DİYARBAKIR/DHA)