Peşmergeden Kerkük'te IŞİD'e karşı operasyon

Peşmergeden Kerkük'te IŞİD'e karşı operasyon
Peşmergeden Kerkük'te IŞİD'e karşı operasyon
Peşmerge birliklerinin Irak'ın kuzeyindeki Kerkük vilayetinde IŞİD'e karşı yeni bir saldırı başlattığı açıklandı.

RADİKAL - Peşmergelerin, Irak'ın kuzeyindeki Kerkük vilayetinde IŞİD militanlarına karşı yeni bir saldırı başlattığı bildiriliyor. IŞİD'in yaz aylarında bölgeden çekilmesini sağlayan peşmergeler, kazanımlarını muhafaza etmeye ve IŞİD'i Kerkük'ten tamamen çıkarmayı amaçlıyor.

İngiliz Reuters haber ajansı, peşmergelerin başkent Bağdat'ın 175 kilometre kuzeyindeki Dakuk kasabasında sabaha karşı saldırıya geçtiğini bildirdi. Reuters'a konuşan bir peşmerge kaynağı, IŞİD militanlarının Elbu Necm köyünden çıkarıldıklarını, yakındaki bir diğer köyde ise çatışmaların sürdüğünü söyledi.

'Kimyasal saldırı' sonrası gaz maskesi önlemi

'TAMAMEN ÇIKANA KADAR DURMAYACAĞIZ'

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ne yakın Rudaw haber ajansı ise operasyonlarda en az 18 IŞİD militanının öldürüldüğünü ve Dakuk kasabası yakınlarında en az 10 köyün geri alındığını yazdı. Rudaw'a konuşan Peşmerge komutanı Cafer Mustafa, "IŞİD Kerkük'ten tamamen çıkarılana kadar durmayacağız" dedi.

Sabaha karşı başlayan operasyonlara ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyonun da havadan yoğun destek verdiği ifade ediliyor.

ABD: IŞİD peşmergeye karşı hardal gazı kullandı

BOŞALTTIKLARI MEVZİLERE MAYIN DÖŞÜYORLAR

IŞİD'in yaklaşık 120 kilometre geri çekildiği belirtirken, örgüt militanlarının boşalttıkları mevzilere mayın döşediği de ifade ediliyor. Bölgede bir morg yetkilisi ise çatışmalar sırasında yol kenarına yerleştirilen bir bombanın patlaması sonucu bir peşmerge komutanının öldüğünü belirtti.

Times: Türkiye'nin PKK hedeflerini vurması delilik

Peşmergeler, son dönemde IŞİD'e karşı verilen mücadelede önemli bir aktöre dönüşmüştü. Peşmergeler Kuzey Irak'ta, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin hava saldırılarının da yardımı ile IŞİD'in bazı bölgelerden çekilmesini sağlamıştı. Ancak Kerkük vilayetinin önemli bir bölümü hala IŞİD'in kontrolünde. (BBC Türkçe) 

PKK bombardımanı ABD'ye 10 dakika önce haber verilince 'gerilim' yaşanmış!