Peşmergelerin Kobani'deki görevi sona eriyor

Peşmergelerin Kobani'deki görevi sona eriyor
Peşmergelerin Kobani'deki görevi sona eriyor
Suriye'nin Kobani ilçesinde iki aydır görev yapan 124 kişiden oluşan dördüncü Peşmerge birliği Irak'a dönecek. Peşmergeler, yanlarındaki askeri araç ve silahları Kobani'den Irak'a götürecek.Kürt yönetimi, Kobani'ye yeni bir birlik göndermeyecek.

RADİKAL - Suriye 'nin Kobani ilçesinde iki aydır görev yapan, 124 kişiden oluşan dördüncü Peşmerge birliğinin bir kısmının karayoluyla, bir kısmının da havayoluyla Irak'a döneceği bildirildi.

Peşmerge Bakanlığından alınan bilgiye göre, 27 Şubat'tan bu yana Kobani'de görev yapan Peşmerge birliğinin görevi tamamlandı. Peşmergelerin bir kısmı, yanlarında götürdükleri askeri araç ve silahlarla karayoluyla Irak'a dönecek. Bir kısmı da havayolunu kullanacak. Gerekli hazırlıkların tamamlanması durumunda birlik, bu akşam ya da yarın sabah yola çıkacak.

Peşmergeler önce Şanlıurfa'ya geçecek daha sonra Mardin, Şırnak ve Habur Sınır Kapısından Erbil'e gidecek. DAEŞ ile çatışmaların sona erdiği Kobani'ye yeni bir Peşmerge birliği gönderilmeyecek.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), Türkiye 'nin geçiş izni vermesiyle 28 Ekim 2014'te Kobani'ye 150 kişilik Peşmerge gücü gönderdi. İkinci grup ise 3 Aralık'ta Kobani'de görev aldı. 150 kişiden oluşan üçüncü Peşmerge birliği de 16 Ocak'ta Kobani'ye geçti ve terör örgütü DAEŞ ile savaşan Kürt gruplarına destek verdi. Son birlik ise 27 Şubat'tan beri Kobani'de görev yapıyor. (AA)