Philae uykuya daldı

Philae uykuya daldı
Philae uykuya daldı
Dünyadan 510 milyon kilometre uzaktaki 67P/Çuryumov-Gerasimenko adlı kuyruklu yıldıza Rosetta uydusundan çarşamba günü inmeyi başaran ancak pili giderek azalan uzay modülü Philae'den kötü haber geldi. Son enerjisini de topladığı bulguları dünyaya geçmek için kullanan Philae, uyku moduna geçti.

Çamaşır makinesi büyüklüğündeki Philae, Avrupa Uzay Ajansı’na (ESA) fotoğraf ve ses kayıtları gönderse de bir kayanın gölgesinde kalmasından ötürü üzerindeki paneller güneş ışığı alamadığı için pili tükendi.

Hürriyet 'in haberine göre, ESA, üç gün ara vermeden çalışan Philae'nin uyku moduna geçtiğini açıkladı. Philae'nin son enerjisini de topladığı bulguları dünyaya geçmek için kullandığı belirtildi.

Philae’nin 2015’in sonuna kadar 4 buçuk milyar yaşındaki kuyruklu yıldızda kalması hedefleniyordu. Enerji problemi sebebiyle Philae'nin devre dışı kalması halinde dahi, göktaşının yörüngesindeki Rosetta'nın 67P'yi gelecek yılın sonuna kadar takip edeceği açıklanmıştı.

Kuyruklu yıldıza inen Philae'nin enerjisi bitmek üzere


İNSANLIĞIN UZAY SERÜVENİNDE DÖNÜM NOKTASI
İnsanlığın uzay serüveni açısından önemli bir dönüm noktası olarak kabul edilen uzay araştırmasıyla ilk kez bir kuyruklu yıldızın bu kadar yakından incelenmesi amaçlanıyordu. Dünyada hayatın oluşumuna dair ipuçları arayacak olan Philae'nin topladığı bilgilerin kuyruklu yıldızların yapısına ilişkin birçok soruya ışık tutması bekleniyordu.

Rosetta'nın indiği kuyrukluyıldızdan esrarengiz bir şarkı yayılıyor


Philae'yi taşıyan Rosetta uzay aracı, Güneş sistemi içindeki milyonlarca kilometre süren 10 yıllık yolculuğu sonrası 6 Ağustos 'ta kuyrukluyıldıza ulaşarak, etrafında bir yörüngeye oturmuştu. 1.3 milyar euro 'luk proje, 1993 yılında onaylanmıştı.

Philae'den ilk fotoğraf geldi