Pilotların naaşı vatana döndü

Pilotların naaşı vatana döndü
Pilotların naaşı vatana döndü
Suriye'nin düşürdüğü uçağın iki pilotunun naaşı, 14 gün sonra denizden çıkarıldı. Şehit pilotlar için bugün askeri tören düzenlenecek.

ANKARA- Suriye tarafından 22 Haziran’da düşürülen askeri uçakta şehit olan 2 pilotun naaşı, enkaz tespit edildikten bir gün sonra dün çıkarılarak Türkiye’ye getirildi. Genelkurmay Başkanlığı, 13 gün süren aramalar sonucu önceki gün yerleri tespit edilen şehit pilotlar Gökhan Ertan ve Hasan Hüseyin Aksoy’un naaşlarının dün denizden çıkartılarak helikopterle Malatya’ya getirildiğini açıkladı. Genelkurmay’ın açıklamasında, naaşların dünyaca ünlü araştırma ve keşif gemisi Nautilus ile TCG ÇEŞME hidrografi gemisinin dip araması sonucu enkazı tespit ettiği mevki civarında, Suriye sahilinden 8,6 deniz mili mesafede bulunduğu belirtildi. 

8 parça tespit edildi
Dün yayımlanan Açıklamada, su üzerinde yapılan aramalarda uçağa ait olduğu düşünülen 30 kalem malzemenin çıkartıldığı, deniz dibinde ise sekiz ayrı parça tespit edildiği kaydedildi. Genelkurmay, Nautilus ve 3000 metre derinlikten su üstüne çıkarma teçhizatına sahip TCG İNEBOLU gemisinin vasıtasıyla uçağa ait parçaların denizden çıkarılması çalışmalarına koordineli bir şekilde devam ettiğini kaydetti. Açıklamada “Uçağımızın düştüğü ve uçağımıza ait olduğu değerlendirilen malzemelerin bulunduğu bölgede yoğunlaşarak yapılan dip taramasında, ortalama 1260 metre derinlikte, toplam 17 hat üzerinde, 8 gün, 5 saat (toplam 197 saat) arama görevi icra edilmiştir” denildi.
Adını açıklamayan bir Türk yetkili, AP’ye yaptığı açıklamada daha önce Titanic’in enkazını da bulan Nautilus arama gemisinin arama çalışmalarına başladığı ilk gün pilotların yerini tespit ettiğini belirtti. Ege ve Akdeniz’de araştırmalar yapmak amacıyla 2008’den beri Türkiye’de olan gemi, Titanic’in yanı sıra Bismark, Lusitania gibi birçok geminin bulunmasında kullanılmıştı. 

Malatya’da tören yapılacak
Şehit pilotlar Yüzbaşı Gökhan Ertan ile Teğmen Hasan Hüseyin Aksoy’ın naaşları dün Malatya Belediyesi’ne ait cenaze nakil aracıyla otopsi için Adli Tıp Kurumu Grup Başkanlığına götürüldü. Şehitler için bugün Malatya’da askeri tören yapılacak. Şehitlerin son olarak havalandıkları 7’nci Ana Jet Üs Komutanlığı’ndaki törene üst düzey askerlerin tamamının katılması beklenirken, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül kulağındaki rahatsızlık nedeniyle törende yer almayacak. Başbakan Tayyip Erdoğan ile CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise törene katılacak. Askeri törenin ardından Gökhan Ertan, memleketi Malatya’daki Şehir Mezarlığı’nda son yolculuğuna uğurlanacak. Şehit Pilot Teğmen Hasan Hüseyin Aksoy’un naaşı ise toprağa verilmek üzere İstanbul’a götürülecek. Acı haberle fenalaşan Gökhan Ertan’ın 7 aylık hamile eşi Nihal Ertan’ın hastanede tedavisinin sürdüğü öğrenildi. Beydağı Devlet Hastanesi’nde kadın doğum servisinde gözlem altında tutulan Nihal Ertan’ın eşinin cenaze törenine doktor nezaretinde katılması bekleniyor.

Türkiye’nin açıklamasına uygun
Genelkurmay, daha önce yayımladığı haritada, uçağın 12 mil olan Suriye karasularının bir mil dışında vurulduğunu, irtifa ve hız kaybederek Suriye karasularında kıyıya 8,5 mil uzaklıkta düştüğünü açıklamıştı. Uçağın enkazının bulunduğu nokta Türkiye’nin açıklamasına uygun, ancak uçağın füzeyle vurulup vurulmadığı konusunda net bir açıklama yok. Suriye 100 metre kadar alçaktan kıyıya doğru uçan uçağın, 2.5 kilometre menzilli uçaksavarla vurulduğunu savunuyor. (RADİKAL)