Pınar Selek'e Fransa'dan destek

Pınar Selek'e Fransa'dan destek
Pınar Selek'e Fransa'dan destek

Akademik araştırma ve eğitim özgürlüğü üzerine yoğunlaşan Fransa GIT İnisiyatifi Pınar Selek’in 1 Ağustos’ta yapılacak yeni duruşması hakkında bir bildiri yayımlayıp, “Çoktan bitmiş, kapanmış bir dava olsa da 14 yıldır sürüyor” yorumu yaptı.

Selek’in PKK militanları üzerine çalışan bir akademisyenken ‘muhbir vatandaş’ görevini kabul etmediği için 14 yıl önceki Mısır Çarşısı patlamasının faili olarak gösterildiği belirtilen açıklamada, “Bu davanın kapanmış olması gerekiyordu, zira Pınar Selek’i suçlayan kişi ifadesinin işkence altında alındığını belirtmiş ve kendisi de beraat etmişti. Bu davanın bitmiş olması gerekiyordu çünkü bilirkişi raporlarının hemen hemen hepsi patlamanın tüpgaz kaynaklı olduğuna işaret ediyordu. Bir iki tanesi ise patlamanın kaynağını belirleyememişti. Ve elbette bu davanın çoktan unutulmuş olması gerekiyordu zira patlama günü Pınar’ın orada olduğuna dair hiçbir delil, tanıklık yoktu” denildi.
Mahkemenin de üç kez beraat kararı verdiği ancak her defasında Yargıtay’ın bu kararları bozduğu hatırlatılan açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Pınar Selek davası bir insan hakları savunucusunu, bir bilim insanını sindirmek için sürdürülen bir davadır. İşte tam da bu yüzden artık Pınar Selek davası büyük ‘D’ ile yazılmalıdır. Aynen 120 yıl önce, yalancı şahitlerle, üretilmiş delillerle, hükümete bağımlı bir yargıyla, milliyetçi ve ırkçı kamuoyunun kışkırtılmasıyla bir devlet komplosu haline gelen Dreyfuss davası gibi. Bu dava Pınar Selek’in şahsını aşan bir davadır. Bu dava Türkiye ’de düşünce özgürlüğünün, araştırma özgürlüğünün, örgütlenme özgürlüğünün kısacası demokratikleşmenin davasıdır. Türkiye, Avrupa ve dünya kamuoylarını Selek’in yanında dik durmaya davet ediyor, Türkiye’deki temel hak ve özgürlükleri savunmaya çağırıyoruz. (GIT Fransa/ http://www.gitfrance.fr)”