Pink Floyd 'ekmeğime göz dikme' dedi, müzik şirketi geri adım attı

Pink Floyd 'ekmeğime göz dikme' dedi, müzik şirketi geri adım attı
Pink Floyd 'ekmeğime göz dikme' dedi, müzik şirketi geri adım attı

Guardian gazetesinde "EMI ve Pink Floyd şarkı indirme konusunda anlaştılar" başlığıyla sunulan haber , dünyaca ünlü İngiliz müzik grubuyla, dev müzik şirketi EMI arasındaki uzlaşmazlığın sona erdiğine dair. Müzik endüstrisinin son dönemde en önemli para kazanma yöntemi olan "internetten yasal olarak indirilen şarkılar karşılığında ücret talep etme" uygulaması iki taraf arasında mahkemeye giden anlaşmazlığı doğurmuştu.

Pink Floyd 10 ay önce şarkılarının tek tek satılmasına karşı çıkıp, albümlerinin bütün olarak satılması gerektiğini öne sürmüş ve bu uygulamayı yürüten anlaşmalı plak şirketi EMI'ı dava etmişti. Guardian'ın haberine göre iki taraf arasında sonunda anlaşmaya varıldı. 

BEATLES 'IN ARDINDAN İKİNCİ SIRADA YER ALIYOR
Mahkeme süresince hakimin, müzik yayın şirketinin, albümlerin bütünlüğüne zarar vermeye hakkı olmadığı görüşünü bildirip, grubu haklı bulduğu bildirilen haberde, Pink Floyd'la EMI arasında varılan anlaşmada, sorunun ne şekilde aşıldığının açıklanmadığı belirtiliyor.

Haberde, anlaşma sonrasında Pink Floyd'un yayın haklarına beş yıllığına sahip olacak EMI'ın, grupla 1967'den bu yana çalıştığı ve Pink Floyd albümlerinin, Beatles'dan sonra en büyük maddi değere sahip külliyat olduğu belirtilmiş.

Haber, Pink Floyd'un 1973 yılında yayımladığı, efsanevi Dark Side of The Moon albümünden Money isimli parçasından bir alıntıyla sona ermiş:

"Para bir suçtur. Âdil bir şekile paylaş onu, ama benim ekmeğime göz dikme."


  ETİKETLER:

  Guardian

  ,

  Beatles

  ,

  haber