Piyasanın seçimi

Piyasanın seçimi
Piyasanın seçimi

Krizde beraber hareket ettiği Sarkozy nin seçimi kaybetmesi ve Yunanistan da ortaya çıkan kaos Almanya Başbakanı Merkel i sıkıntıya soktu

Avrupalı seçmenlerin tasarruf tedbirlerine karşı çıkması Euro Bölgesi'ne ilişkin kaygıları alevlendirdi. Gözler Yunanistan'a çevrildi

Fransa ve Yunanistan’da gerçekleştirilen seçimlerden çıkan sonuçlar piyasaları yerle bir etti. Fransa ve Yunanistan’da seçmenlerin tasarruf tedbirlerini istemediklerine işaret eden seçim sonuçlarının ardından Euro Bölgesi’nin borç krizinden çıkamayacağına ilişkin endişeler Avrupa borsalarını 4.5 ayın en düşük seviyesine çekti. Özellikle Yunanistan’da eurodan çıkışı destekleyen partilerin seçimi kazanması, Atina Borsası’nı yüzde 8’e yakın düşürdü. Yunanistan’da bankacılık endeksindeki kayıp ise yüzde 20’yi geçti. Fransa’da ise aşırı kemer sıkma önlemlerine karşı tavır sergileyen Hollande’ın galibiyeti Fransa’nın ve Euro Bölgesi’nin geleceğine ilişkin belirsizlikleri arttırdı. Sarkozy, Avrupa’da krizin devirdiği 11. lider oldu. Almanya ’da da Başbakan Angela Merkel’in liderlik ettiği CDU’nun, bir eyalette yapılan seçimlerde yüzde 30,9 ile 1950’den bu yana görülen en düşük oy oranını alması kaygıları güçlendirdi.

Dağılma endişeleri
Yunanistan’daki seçim sonucunun Euro Bölgesi’nde dağılmaya ilişkin endişeleri gündeme getirmesi İtalya, İspanya ve Fransa’nın borçlarını iflasa karşı sigortalamanın maliyetini (CDS) yükseltti. Euro dolar karşısında 3 ay aradan sonra 1.30 seviyesinin altına indi. Açılışta yüzde 3’e yakın düşen Avrupa borsaları tepki alımlarıyla kısmen toparlandı. Tepki alımlarında Almanya’da sanayi siparişlerinin beklentilerin üzerinde artması ve liderlerden gelen yatıştırıcı açıklamalar etkili oldu. Yurtiçinde ise Merkez Bankası istisnai gün uygulamasını sürdürürken, borsadaki düşüş yüzde 0,35’te kaldı. Petrolde son üç günde yaşanan yüzde 5,1’lik düşüş Türkiye ’ye olumlu yansıdı.

PİYASAYA GÖRE 3 BÜYÜK SORUN

YUNANİSTAN
Seçmenler, sadece tasarruf önlemleri uyguluyanların yardım alabileceği bir politikayı reddettiklerini göstererek, kriz içindeki Euro Bölgesi’ni iki yılı aşkın süredir dağılmaktan koruyan siyasi uzlaşmaya darbe vurdu.

FRANSA
S&P’ye göre henüz kredi notunun inmesinin nedeni sayılmasa da Hollande asgari ücreti arttırma ve emeklilik yaşını değiştirme hedefi Fransa’yı kuzeyin sağlam ekonomilerinden uzaklaştırıp güneye yaklaştırabilir.

ALMANYA
Seçimler Angela Merkel’in güney ülkelerinde hoşnutsuzluğa yol açan kemer sıkma politikalarını dengelemek için Avrupa’da büyümeyi teşvik edecek politikalar uygulaması yönündeki baskıyı arttıracak.(radikal)