PKK Almanya'dan özür diledi

PKK Almanya'dan özür diledi
PKK Almanya'dan özür diledi
KCK Yürütme Konseyi Başkanı Cemil Bayık, PKK adına Almanya'dan özür diledi.

RADİKAL - Alman WDR ve NDR yayın kuruluşlarına demeç veren KCK Yürütme Konseyi Başkanı Cemil Bayık, 1990'lı yıllarda Almanya'da otoyolların kapatılması ve göstericilerin kendini ateşe verdiği eylemler için özür diledi.

WDR'de yer alan ve Bayık ile yapıldığı belirtilen röportajda, “Ben PKK adına Alman halkından özür diliyorum. Böyle birşey bir daha olmayacak" ifadelerini kullanan Cemil Bayık, PKK'nın Türkiye 'ye karşı yürüttüğü mücadelenin artık bağımsız bir Kürdistan istemediğini, politik bir çözümü amaçladığını söyledi.

'ARTIK TÜRKİYE'YE KARŞI SAVAŞMAYACAĞIZ'

Türkiye'ye karşı artık savaşmayacaklarını belirten Bayık, "Biz artık savaşa yeter diyoruz. Ne biz, ne de Türk devleti savaşla amacına ulaşabildi" diye konuştu.

Kandilde yapıldığı belirtilen röportajda, PKK'nın önceliğinin IŞİD'e karşı mücadele olduğunu kaydeden Bayık, “Şimdi Sincar'da yoğun mücadele veriyoruz" dedi.

PKK TERÖR LİSTESİNDEN ÇIKARTILSIN

Bu arada, Avrupa Birliği ve Almanya'da halen terör örgütü statüsünde olan PKK'nın durumunun yeniden gözden geçirilmesi için Sosyal Demeokrat Parti SPD'den talep geldi. SPD Parlamento Başkanvekili Rolf Mützenich, IŞİD'e karşı verdiği mücadele nedeniyle PKK'nın terör örgütü statüsünün yeniden değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Bayık'ın açıklamalarını WDR'e değerlendiren Rolf Mützenich, PKK'nın Almanya'da şiddetten vazgeçtiğini söylemesinin farklı bir söylem olduğunu belirterek, bunun kalıcılığı durumunda yeniden değerlendirme konusunda bir şansı hakkettiğini vurguladı.

ALMANYA TÜRKLERDEN DAHA TÜRK OLMASIN

Konuya ilişkin haberde WDR, Kerkük Valisi Necmeddin Kerim'in de PKK'nın terör örgütü statüsünün kaldırılmasını istediğine yer verdi. WDR, Kerkük Valisinin, "Almanlar Türklerden daha Türk olamaz. Türkiye şu an PKK ile pazarlık halinde" dediğini aktardı.

Ahmet YILDIRIM - DORTMUND / DHA


  http://www.radikal.com.tr/133261113326112

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Alay Ediyor Olmalılar - user975045

  İnsanın sinirleri yıpranıyor böyle haberleri gördükçe. Yol kapattıkları için Almanya'dan özür diliyorlarmış. Önce Türkiye'den özür dilesinler yirmi beş yıldır sürdürdükleri cinayetler, hırsızlıklar, gasplar ve tecavüzler için. Bir de akıl veriyorlar Almanlara Türk'ten çok Türk olmayın diye. Türk olmakla değil, insan olmakla alakası var. Almanlar IŞİD'e karşı ellerini taşın altına koyarken Ezididen çok Ezidi mi oldular? Yazık, bu adamların ellerini yıkamaları için Türk hükümeti su tuttu ya, bize her şey mübah..

  Güzel - Ad Honorem Dei

  Herhalde Türkiye halkı ve devleti de bir özrü hak etti. PKK'nın IRA'laşması iyiye işaret. Malum olduğu üzere, onlar da eylemlerinden dolayı özür dileyebildiler. Gerçi bunu ret eden "Real IRA" diye bir şey de yanılmıyorsam çıktı. Umarım "Hakiki, Öz, Gerçek PKK" diye bir şey çıkmaz. Tabi bu arada, Devletin de yaptığı yargısız infazlar vs. için özür dilemesi gerekir.