PKK flaması kaldıran Alman vekillere soruşturma

PKK flaması kaldıran Alman vekillere soruşturma
PKK flaması kaldıran Alman vekillere soruşturma

Sol Parti Milletvekili Ulla Jelpke

Münih'teki bir gösteride PKK flaması açan milletvekili Nicole Gohlke'nin dokunulmazlığını kaldırmasını, federal parlamentoda PKK flaması açarak protesto eden Sol Parti milletvekilleri hakkında Berlin Başsavcılığı tarafından soruşturma yürütülüyor.

DORTMUND – Almanya'da Federal Parlamento Dokunulmazlıklar Komisyonu'nun, Münih'te yapılan bir gösteride PKK flaması açan Sol Parti Federal Milletvekili Nicole Gohlke'nin dokunulmazlığını kaldırmasını, parlamento çatısı altında grup halinde PKK flaması kaldırarak protesto eden Sol Parti milletvekilleri hakkında Berlin Başsavcılığı tarafından soruşturma yürütülüyor.

Facebook sayfasından açıklama yaparak yürütülen soruşturmayı duyuran Sol Parti Milletvekili Ulla Jelpke, Berlin Başsavcılığı tarafından gönderilen yazının kendisine ve diğer milletvekili arkadaşlarına 18 Aralık 2014 tarihi itibariyle ulaştığını paylaştı.


YASAK ÖRGÜTE DESTEK SUÇLAMASI
Başsavcılığın kendileri hakkında PKK'ya destek vermekten ötürü soruşturma açtığını kaydeden Ulla Jelpke, Sol Parti Milletvekilleri olarak PKK flaması kaldırmalarının ve 13 Kasım tarihinde bunu Facebook üzerinden paylaşmalarının, ‘PKK yasağını ihlal’ olarak değerlendirildiğini duyurdu.

Sol Partili milletvekili Nicole Gohlke, 18 Ekim tarihinde Münih'te IŞİD'e karşı yapılan ve IŞİD'in Kobani'ye saldırılarının protesto edildiği gösteriye konuşmacı olarak katılmış ve burada PKK flamasını havaya kaldırıp örgüt lehinde konuşmalar yapınca polis tarafından gözaltına alınmış, daha sonra ise Federal Parlamento dokunulmazlıklar Komisyonu tarafından dokunulmazlığı kaldırılmıştı. Gohlke'nin dokunulmazlığının kaldırılmasını protesto eden Sol Parti milletvekilleri Ulla Jelpke, Diether Dehm, Karin Binder, Wolfgang Gehrcke, Andrej Hunko, Sabine Leidig, Alexander Ulrich, Katrin Vogler, Hubertus Zdebel ve Pia Zimmermann da parlamento çatısı altında PKK flaması kaldırmışlardı.


‘PKK TERÖR LİSTESİNDEN ÇIKARTILSIN’
Sol Parti, Almanya'da 1993 yılından itibaren yasaklı örgütler kapsamına alınan PKK'nın yasak kapsamından çıkartılması için Federal Parlamentoya dilekçe verdi. Dilekçe Ulla Jelpke, Jan Korte, Dr. André Hahn, Petra Pau, Harald Petzold (Havelland), Martina Renner, Kersten Steinke, Frank Tempel, Halina Wawzyniak ve Sol Parti Grubu adına verildi. Ulla Jelpke'nin yine kendi Facebook sayfasından paylaştığı dilekçeye göre, PKK'nın Almanya'da yasaklı örgütler kapsamından çıkartılmasının yanı sıra, PKK'nın Avrupa Birliği terör listesinden de çıkartılması için harekete geçilmesi isteniyor. Dilekçede ayrıca, PKK ile birlikte yan kuruluşlarının da yasak kapsamından çıkartılması gibi bir dizi istek sıralanıyor.


26 ŞUBAT'TA ELE ALINMASI BEKLENİYOR
Sol Parti tarafından verilen ve Federal Parlamento internet sayfasında da bulunan PKK yasağının kaldırılmasına ilişkin dilekçenin, Jelpke'nin ifadesine göre, 26 Şubat 2015 tarihinde görüşülmesine başlanması bekleniyor. PKK, Almanya'da, 1993 yılından beri yasaklı örgütler kapsamında bulunuyor.

(dha / Ahmet YILDIRIM)


Facebook PKK bayrağını sansürledi


Dokunulmazlığı kaldırılan Alman vekile destek eylemi


Nicole Gohlke: PKK bayrağını Kobani için açtım