PKK flaması taşıyan Alman vekile para cezası

PKK flaması taşıyan Alman vekile para cezası
PKK flaması taşıyan Alman vekile para cezası
Almanya'da Münih'te yapılan bir Kobani eyleminde PKK flaması açan Sol Parti Federal Milletvekili Nicole Gohlke'ye 1000 euro para cezası verildiği bildirildi.

RADİKAL - Almanya'da Münih'te yapılan bir gösteride PKK flaması açan Sol Parti Federal Milletvekili Nicole Gohlke'nin cezası kesinleşti. Münih'te görülen davada Gohlke 1000 Euro para cezasına çarptırıldı.

Sol Partili milletvekili Nicole Gohlke, 18 Ekim 2014 tarihinde Münih'te IŞİD'e karşı yapılan ve IŞİD'in Kobani'ye saldırılarının protesto edildiği gösteriye konuşmacı olarak katılmıştı. Burada PKK flamasını belirli bir süre havaya kaldırıp örgüt lehinde konuşmalar yapınca polis tarafından gözaltına alınmış, daha sonra ise Federal Parlamento Dokunulmazlıklar Komisyonu tarafından dokunulmazlığı kaldırılarak yargılanmasına başlanmıştı. 

PKK bayrağı açan 10 Alman vekil için soruşturma kararı

FACEBOOK'TAN TEŞEKKÜR ETTİ

PKK'yı övmekten yargı önüne çıkan Gohlke hakkında Münih'te görülen davada 10 bin Euro para cezası verilmiş, Gohlke buna itiraz etmişti. İtirazı görüşen mahkeme, Gohlke'yi 1000 Euro para cezasına çarptırdı. Kararı Facebook sayfasından duyuran Gohlke, "Mahkeme ne beraat, ne de talep edildiği gibi bir ceza vermedi. 10 bin Euro yerine bin Euro bağış yapmama karar verildi. Duruşmalarda beni yalnız bırakmayanlara teşekkür ediyorum" diye duyurdu.

Nicole Gohlke: PKK bayrağını Kobani için açtım

Gohlke'ye Parlamento içerisinde PKK flaması kaldırarak destek veren 10 Sol Parti milletvekili hakkında Federal Savcılık tarafından yürütülen soruşturma durdurulmuştu. 

Facebook PKK bayrağını sansürledi

PKK Almanya'da 1993 yılından itibaren yasaklı örgütler kapsamına bulunuyor. (Ahmet Yıldırım/DHA)

PKK flaması kaldıran Alman vekillere soruşturma

Dokunulmazlığı kaldırılan Alman vekile destek eylemi

PKK flaması taşıyan vekilin dokunulmazlığı kaldırıldı